Ajax a pierdut acasa cu Espanyol

AMSTERDAM – Pe langa prezenta Rapid-ului la Atena, alti romani au fost angrenati in disputele de joi seara din Cupa UEFA. La Amsterdam, Ogararu a fost titular, iar Mitea a intrat la pauza in Ajax-Espanyol 0-2

Emilian Dolha a aparat cu succes poarta polonezilor de la Wisla Cracovia, victoriosi acasa cu 3-1 in fata elvetienilor de la Basel. Tamas a fost titular in succesul Celtei Vigo cu Fenerbahce, 1-0.

Grupa E
Fosta echipa a lui Ladislau Boloni, Nancy, a facut instructie cu mult mai titrata Feyenoord Rotterdam, in minutul 66 tabela aratand un 3-0 sec, ceea ce a provocat mania fanilor olandezi.

Acestia au dezlantuit teroarea in tribune, cu zece minute inainte de final, incaierandu-se cu fortele de securitate, acestea fiind nevoite sa intervina cu gaze lacrimogene pentru a-i potoli pe huligani. Partida a fost intrerupta, jucatorii fiind retrasi la cabine.

Cu Dolha in poarta, Wisla Cracovia a revenit de la 0-1 si a castigat in final cu 3-1, prin dubla lui Brozek (11 si 83) si reusita lui Paulista (71), pentru oaspeti deschizand scorul Petrici (8).

Grupa F

Cu romanii Ogararu si Mitea in teren Ajax a pierdut pe Amsterdam Arena cu 0-2 in fata celor de Espanyol Barcelona. Pandiani a deschis scorul in prima parte (36), iar Corominas a inchis tabela (78). La Viena, in derby-ul Europei Centrale din aceasta grupa, Sparta Praga a invins cu 1-0 pe Austria, prin golul veteranului fundas Repka (11).

Grupa H

Cu Gabriel Tamas titular in centrul defensivei, Celta Vigo si-a adjudecat cele trei puncte in partida cu turcii de la Fenerbahce, unicul gol al intalnirii fiind semnat de Canobbio in minutul 77. In a doua partida a grupei, Eintracht Frankfurt si Newcastle au terminat la egalitate, 0-0.