Atitudine de învingători

11Comentarii
Luceafărul a obţinut prima victorie stagională, scor 2-1, cu Chindia Târgovişte.

La un pas de a se retrage din campionat, Luceafărul a renăscut din propria cenuşă şi a obţinut primul succes în acest sezon. Cu Cristi Dulca pe banca tehnică, ca antrenor secund, echipa bihoreană a arătat altfel, mai determinată, mai dispusă la efort şi mai bine organizată în teren. A arătat ca o echipă unită! Lângă vechii componenţi au fost implantaţi trei debutanţi, portarul Georgios Gakos (19 ani, ex-Ripensia), fundaşul Andrei Tînc (32 de ani, ex-CFR Cluj) şi atacantul Vlad Rusu (27 de ani, fost la Steaua, ultima dată în liga secundă belgiană la Beerschot).
luceafarul-oradea-chindia-targoviste-1

La fel ca şi în jocurile precedente, „luceferii” au controlat jocul în prima parte, dar Codoban (5) şi Ţegle (7) au avut şanse bune de a deschide scorul. Într-o dispoziţie bună, Codoban a încercat să-l surprindă pe Popescu cu un lob de la 50 de metri, dar mingea a trecut pe lângă poartă (18). Tot Codoban l-a evidenţiat pe Popescu cu un şut din unghi respins în corner (22), după care nou venitul Vlad Rusu a fost oprit prin fault în careu de Vătavu. Responsabilitatea executării şi-a asumat-o Claudiu Codoban, care a însccris cu un şut puternic şi plasat lângă bara din dreapta portarului (1-0).

webp-net-gifmaker Click pe imagine pentru a vedea golul înscris din penalty ©

Bucuria a fost efemeră pentru că Liviu Mihai a şutat de la 25 de metri, sub transversală, pe centru, iar Gakos a scos mingea din plasă (1-1).

Devierea lui Mutu a trecut puţin peste (27), după care, la poarta orădeană, Gakos a ieşit aiurea şi Tânc a salvat de pe linia porţii (29).

Luceafărul a intrat din nou în avantaj pe finalul reprizei, când Roşu a centrat lung, Codoban a retrimis în careu şi Andrei Bedea a punctat cu o lovitură de cap (2-1). Urma repriza a doua în care, de obicei, după minutul 60 „luceferii” cădeau inexplicabil şi risipeau agoniseala adunată.

Istoria nu s-a repetat pentru că orădenii au luptat până la sacrificiu, au închis culoarele, s-au ajutat unii pe alţii, iar la final au sărbătorit primul succes din campionat în aplauzele unui public satisfăcut. O victorie importantă, de moral, în faţa unei grupări care ocupa locul 3 înaintea acestui joc.

luceafarul-oradea-chindia-targoviste-13

LUCEAFĂRUL – CHINDIA TÂRGOVIŞTE 2-1

Stadion Iuliu Bodola. Teren bun. Spectatori: 1000

Au marcat: Codoban 23 penalty, A. Bedea 42 / L. Mihai 25

Luceafărul: G. Gakos – Balea, A. Mutu, An. Tînc, Ban – Feher, Ţegle (81 A. Dragu) – C. Roşu (cpt) (89 Pârvu), Codoban, Bedea – Vl. Rusu (90 Chiş Toie). Antrenor: Cristian Dulca

Chindia: I. Popescu – Martac, D. Ciobotariu, Vătavu, Dumitraşcu (56 Ispas), Bârfoi, L. Mihai, Honciu (cpt.), Cr. Stoica (77 C. Matei), Cherchez (61 Neguţ), Neicuţescu. Antrenor: Nicolae Croitoru

Cartonaşe galbene: Balea 64 / Martac 35, Honciu 75, Neguţ 79

Arbitri: Dorin Petru Voina (Reşiţa) – Raul Ghiciulescu (Lugoj) şi Răzvan Nistoran (Reşiţa)

Observator FRF: Ştefan Szilaghi (Satu Mare) şi Florin Mierea (Timişoara)