Auxerre a câştigat duelul cu Nancy

FRANŢA – Auxerre a învins cu 2-0 pe Nancy prin golurile lui Kanga Akalé şi Thomas Kahlenberg şi a urcat pe locul 13 în Ligue 1. La gazde, Daniel Niculae a fost doar rezervă.

Auxerre a deschis scorul pe Stade de l’Abbé-Deschamps în minutul 34. Kanga Akale a marcat cu capul în urma unei lovituri libere executate de Thomas Kahlenberg. În repriza secundă, Nancy a trecut pe lângă egalare prin Kim, a cărui lovitură de cap a întâlnit bara.

În minutul 46, gazdele şi-au dublat avantajul pe tabelă. Kahlenberg a înscris după o pasă a lui Benoit Cheyrou. Scor final 2-0 pentru Auxerre care urcă pe locul 13 în clasamentul din Hexagon, în timp ce Nancy rămâne pe poziţia a 12-a.

Tot în etapa a 22-a, Lyon a reuşit doar un egal pe teren propriu cu Nice, iar Monaco a câştigat cu 1-0 în deplasare la Sedan. În clasament Lyon are 13 puncte avans faţă de Lille şi 14 înaintea locului trei ocupat de Lens.