Campioana nationala la inot

De Gavril Nutiu
Cei şase înotători şi antrenorul Illés Zsolt
Campionatul Naţional de înot pentru copii de 10 ani s-a desfăşurat la Arad, reunind la start 260 de înotători de la 39 de cluburi din întreaga ţară.

Printre aceştia s-au aflat şase componenţi ai secţiei de înot a CS Crişul (antrenori Illés Zsolt, Georgeta Schier). Aceştia au obţinut rezultate remarcabile, Crişul reuşind să se situeze pe locul VI în clasamentul general al cluburilor participante. Cea mai bună performanţă a fost realizată de Huszár Ingrid, care a devenit campioană naţională în proba de 50 m bras, cu rezultatul de 40,36”. Tot ea s-a clasdat pe locul IV la 50 m fluture şi pe locul VII la 50 m liber. Fratele ei geamăn, Huszár Szabolcs a fost şi el aproape de podium, situându-se pe locul IV la 50 m bras. Tot el a ocupat locul VII la 50 m liber şi locul VIII la 50 m spate. Ştafeta de 4×50 m liber fete s-a clasat pe locul V. „Avem o grupă bună de copii, cu calităţi motrice remarcabile. În viitor aşteptăm şi mai multe medalii la concursurile la care vom participa”, a afirmat antrenorul Illés Zsolt.