Campionatul National Scolar de Karate-Do

Reactualizat la:
Campionatul National Scolar de Karate-Do
Peste 400 de sportivi au participat la Campionatul National Scolar de Karate-Do desfasurat la Resita. 

În organizarea Ministerului Educaţiei Cercetării Tineretului şi Sportului prin Palatul Copiilor şi Elevilor Reşiţa şi Inspectoratul Şcolar al Judeţului Caraş-Severin, sub atenta supraveghere şi îndrumare a Comisiei Naţionale de Karate şi Discipline Asociate a Sportului Preuniversitar M.E.C.T.S.-România, în Sala Sporturilor din localitate s-a desfăşurat a –VII-ediţie a Campionatului Naţional Şcolar la Karate-Do ale M.E.C.T. S. pentru Palatele şi Cluburile Copiilor şi Elevilor din ţară, competiţie rezervată secţiunilor de Kumite, Kata individual şi echipe pentru fete şi băieţi.

Pentru cluburile participante din Federaţiile de Karate şi Arte Marţiale respectiv străinătate sa desfasurat Cupa Resita din 4 naţiuni Bulgaria, Serbia, Macedonia şi România.

La Campionatului Naţional Şcolar la Karate-Do ale M.E.C.T. S. pentru Palatele şi Cluburile Copiilor şi Elevilor din ţară, sau prezentat la start peste 400 de sportivi de la 23 de cluburi naţionale, din Bucureşti, Ploieşti, Târgovişte, Pucioasa, Bistriţa Năsăud, Sighetul Marmaţiei, Oradea, Arad, Timişoara, Resita, Oraviţa, Deva, Lupeni, Petroşani, si Roşiorii de Vede, sportivii orădeni au avut o evoluţie bună, concurând la multiple secţiuni ale probelor de ( luptă ) kumite .

Echipa de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea pregătită de prof.Vaida Ioan 7 Dan Karate şi Vaida Elena 3 Dan Karate, a reuşit să îşi treacă în palmares 29 de medalii, din care 8 titluri de Campioni Naţionali , 16 titluri de Vicecampioni Naţionali şi 5 medalii de bronz la multiple secţiuni ale probelor de ( luptă ) kumite, prin sportivii:

-la copii: Albuţ Cosmin, Timofte Andrei, Vuşcă Bogdan, Galiş Alexandru, Avăşan Ştefan, Vance Rolland, Cseke Stefan,

-La Minicadeti: Cosma Alex, Baciu Adrian, Bonvento Ricardo,Molnar Rolland, Vance Alex, Dusciuc Dragos, Boroş Patrick, Ivan Mădălin,

-La Cadeti: Cherecheş Raul, Gherghey Tamas,Vidican Victor, Kamuti Richard.

-La Juniori: Groza Sergiu, Derban Cristian.

-La Tineret: Georgieş Annamaria, Bulc Claudia.

Clasamentul General a Campionatului Naţional Şcolar la Karate-Do ale M.E.C.T.S. pentru Palatele şi Cluburile Copiilor şi Elevilor din ţară este:

Locul I : Palatul Copiilor şi Elevilor Resita

Locul II : Palatul Copiilor şi Elevilor Petrosani – Lupeni

Locul III : Palatul Copiilor-Shogunul Oradea

Taguri: ,