CS Activ joacă pentru locurile V-VI

Turneul final al CN de handbal pentru juniori III a intrat în faza meciurilor de clasament. Handbaliştii orădeni au pierdut vineri meciul cu CSŞ Adjud, ratând calificarea în semifinale.

Din păcate, CS Activ Oradea a ratat calificarea în semifinale, fiind învinsă în cea de-a III-a etapă a seriilor de către CSŞ nr. 3 Adjud, cu scorul de 33-21 (16-12). Echipa moldoveană este de altfel o candidată certă la podiumul campionatului.

Orădenii au pierdut însă calificarea nu în această partidă, ci în meciul din etapa a II-a, când au fost învinşi „la mustaţă”, scor 26-27, de către CS Rom Cri Braşov. Elevii antrenorului Sabin Dacău au încercat totul în partida cu Adjudul, având nevoie de o victorie pentru a termina seria pe locul secund.

După o primă repriză cât de cât echilibrată, scor 12-16, adjudenii s-au dezlănţuit în repriza secundă, câştigând în final cu 33-21. CS Activ a jucat în formula: Stancu, Cristea, Sava – portari; Ilieş, Osvath, Pater 4, Moraru 2, Szilagyi, Sabău 4, Săvan 1, Radu 3, Drăgan 2, Silaghi, Urs 5.

CS Activ joacă sambata, cu începere de la ora 10:30, finala pentru locurile V-VI, în compania formaţiei LPS Sighişoara. Performanţa echipei orădene, care a fost înfiinţată doar în urmă cu un an, este foarte bună, ea aflându-se la prima competiţie oficială majoră.

„Sigur, ne-am fi dorit mai mult, poate o clasare pe podium, dar nu a fost posibil. Oricum, cred că rezultatele acestor copii trebuie apreciate, echipa noastră jucând acum pentru locurile V-VI, dintr-un total de 64 de formaţii din întreaga ţară care s-au aliniat la startul Campionatului Naţional”, ne-a declarat Sebastian Tudor, vicepreşedinte CS Activ.