CSM este campioană de toamnă

6Comentarii
BUCURESTI – CSM Leonardo şi-a continuat parcursul de regularitate în campionat, reuşind să câştige trei puncte în deplasarea cu Steaua. Poloiştii orădeni au tranşat în favoarea lor derby-ul turului, dominând clar echipa campioană en titre, scoruri 9-9 şi 12-8.

În urma acestor rezultate, CSM Leonardo şi-a consolidat poziţia de lideră a clasamentului, fiind campioana de toamnă a ediţiei.

Primul meci, echilibrat

Primul meci dintre Steaua şi CSM Leonardo a avut un debut echilibrat, sfertul întâi încheindu-se la egalitate, scor 2-2. Steliştii s-au detaşat în cel de-al doilea sfert, conducând la pauză cu 7-4. Orădenii au redus din diferenţă în al treilea sfert, scorul înaintea ultimei reprize fiind 8-6. Gazdele şi-au mărit apoi avantajul, scor 9-6, dar elevii antrenorului Cornel Gordan au avut puterea să revină şi să reechilibreze situaţia pe tabela de marcaj. Rezultatul final, 9-9, a fost echitabil, după un meci de mare luptă.

Victorie categorică

Orădenii au câştigat însă indubitabil cea de-a doua partidă, în care s-au impus fără drept de apel. Steliştii au avut avantaj pe tabelă doar după primul sfert, scor 3-2, după care oaspeţii au preluat definitiv iniţiativa. CSM Leonardo a condus la pauză cu 5-4, dovedindu-şi apoi valoarea în ultimele două sferturi, când a dominat jocul cu autoritate. Soarta meciului a fost decisă de prestaţia formidabilă a trio-ului Kuna, Dunca, Ramiro Georgescu, care a jucat practic fără greşeală, dar întreaga echipă orădeană merită remarcată.

Kuna, înger păzitor

Portarul Kuna Péter a avut o evoluţie ca în tinereţe, pe vremurile când era campion mondial şi olimpic cu naţionala Ungariei. La 41 de ani, el a fost de netrecut, având intervenţii de excepţie, care au demoralizat echipa stelistă. Kuna a apărat şi o lovitură de la 5 metri, gazdele beneficiind în acest meci de patru penalty-uri (două ratate), fapt mai rar întâlnit. Ramiro Georgescu a înscris nu mai puţin de opt goluri (două plus şase), confirmându-şi din nou titlurile de golgeter al ultimelor două ediţii de campionat.

La rândul său, Ghiţă Dunca a câştigat majoritatea duelurilor cu centrii stelişti, înscriind şi cinci goluri în cele două meciuri.
Turul s-a încheiat, dar campionatul va continua, în acest final de an urmând să se dispute primele patru etape ale returului. Returul începe la finele săptămânii, CSM Leonardo fiind programată să joace din nou în deplasare, cu Dinamo Bucureşti.

7. CSU Poli Cluj 12 0 0 12 93 – 267 0

Etapa viitoare, prima din retur (25-26 noiembrie): Dinamo – CSM Leonardo, Sportul Studenţesc – Rapid, Astra Arad – Steaua. CSU Poli Cluj-Napoca va sta.