CSM Oradea este campioana de toamna

De Gavril Nutiu
Handbalistii oradeni au incheiat cu brio turul actualului sezon, dupa victoria in deplasare din ultima etapa, pe terenul formatiei Universitatea Craiova, scor 38-32 (20-14).

Echipa noastra si-a trecut astfel in cont cea de-a zecea victorie consecutiva din tot atatea partide disputate si este lidera Seriei B la finele turului, avand 30 de puncte, cu trei in plus fata de ocupanta locului secund, CS Universitatea “Constantin Brancusi” Targu Jiu.

Meciul de la Craiova a fost dominat cu autoritare de formatia oradeana, care s-a desprins inca din start, asigurandu-si un avantaj linistitor la pauza intalnirii, scor 20-14. “Niciun moment nu s-a pus problema invingatoarei. Ne-am aflat in permanenta la conducere, iar gazdele nu au putut ameninta victoria noastra”, a afirmat antrenorul CSM Oradea, Sebastian Tudor.

Repriza secunda a avut acelasi aspect, jocul fiind la discretia oaspetilor, care si-au pastrat avantajul de pe tabela de marcaj, chiar daca antrenorul Sebastian Tudor a rulat toti jucatorii din lot. Scorul final, 38-32, reflecta superioritatea echipei oradene. Principalii marcatori pentru CSM Oradea au fost Devid Munea, cu 8 goluri inscrise, Petru Stroe 7, Alexandru Pop 6 etc.

In calitate de lidera la finele turului, CSM Oradea va evolua in Cupa Romaniei, urmand sa intalneasca in optimile de finala, pe teren propriu, echipa CSM Fagaras, componenta a Ligii Nationale. Partida ca avea loc joi, 7 decembrie, cu incepere de la ora 19:00, la Arena “Antonio Alexe”.

“Ma bucur foarte mult pentru faptul ca ne-am indeplinit obiectivul pe care noi insine ni l-am fixat, clasarea pe primul loc la sfarsitul turului. Vom juca in Cupa Romaniei cu CSM Fagaras si speram sa facem un meci cat mai bun”, a spus Sebastian Tudor.