BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Donezi sânge și te plimbi cu Ferrari, Mustang și multe alte mașini de lux

Donezi sânge și te plimbi cu Ferrari, Mustang și multe alte mașini de lux

la 25 September 2018 14:16 Reactualizat la: 25 September 2018 14:32

Donezi sânge și te plimbi cu Ferrari, Mustang și multe alte mașini de lux

25 September 2018 14:16 Reactualizat la: 25 September 2018 14:32
Rotaract Club Oradea împreună cu GajuKyd și Centrul de Transfuzie Sanguină Oradea organizează, în perioada 29-30 septembrie, un show auto care are drept scop conștientizarea nevoii acute de sânge din Bihor și din țară.
Scris de farcas - Rotaract Club Oradea împreună cu GajuKyd și Centrul de Transfuzie Sanguină Oradea organizează, în perioada 29-30 septembrie, un show auto care are drept scop conștientizarea nevoii acute de sânge din Bihor și din țară.

Trimite articolul

X

Evenimentul va începe sâmbătă, 29 septembrie, la ora 10 și se va desfășura până duminică, 30 septembrie, la ora 18 și își propune să promoveze o redefinire a conceptului de show auto și determinarea orădenilor de a dona sânge.

Ligia Burtă,  șefa Centrului de Transfuzie Sanguină Oradea, ne-a explicat că acest eveniment este o ocazie perfectă pentru fiecare dintre noi de a se implica activ în comunitate: „Mă aflu aici la inițiativa tinerilor, frumoșilor și nemaipomeniților inițiatori ai aceștui proiect, este vorba despre membrii Rotaract. Iată că la nivel național scade semnficativ numărul de donatori de sânge. (…) Încercăm cu adevărat să facem pe lângă acest show nemaipomenit, care va fi și extrem de atractiv pentru comunitate, o promovare a nevoii de sânge și să dăm un model de comportament pentru sănătate. La nivel național se observă reducerea cu aproximativ 20% a numărului de donatori, ceea ce este semnificativ. Asta, cu siguranță îşi pune amprenta asupra capacităţii noastre de a acoperi comenzile din spital”.

Pentru a-i motiva pe participanți, organizatorii pun la dispoziția acestora peste 70 de autoturisme performante și ultraperformante, modificate și pregătite cu multă pasiune. De asemenea, donatorii pot să se înscrie la extragerea la tombolă a cărui premiu constă într-o plimbare în superbul Ferrari F12. Biletele pentru tombolă sunt oferite tuturor celor care vor merge să doneze la Centrul de Transfuzie Sangvină Oradea până la data evenimentului.

„Încă din momentul în care s-a scris proiectarea pentru restaurarea Muzeului Cetății, ea a fost concepută ca un spațiu în care să se poată desfășura activități culturale, științifice, educaționale. Cu bucurie constat că în ultimul timp numărul de evenimente care se desfășoară în Cetatea Oradea a crescut în număr simțitor. Am primit cu bucurie propunerea tinerilor colegi de la Rotaract de a organiza acest eveniment menit a sensibiliza opinia publică în legătură cu importanța donării de sânge pentru că numărul celor care au nevoie de tranfuzii sanguine e în creștere. Sper ca orădenii să participe și să se implice în număr cât mai mare”, a declarat Ionuț Ciorba, director adjunct al Muzeului Orașului Oradea.

Potrivit organizatorilor, intrarea la eveniment este gratuită, iar participanții se vor putea bucura atât de concerte susținute de artiști locali, cât și de zona Food Court special amenajată, care va strânge câteva din cele mai apreciate localuri din oraș.

masini de lux in cetatea oradea

Trimite articolul

X
Taguri:
cetatea oradea ,
donare de sange ,
Rotaract Oradea ,
Show and Shine ,
show auto
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    200 de euro, promiși unui polițist pentru a-l ajuta pe un tânăr într-un dosar de infracțiuni rutiere
    Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor au anunțat că au finalizat ancheta și au dispus trimiterea în judecată a unui bărbat de 27 de ani, aflat sub control judiciar, sub acuzația de dare de mită.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 06.07.2026 - 10.07.2026 - PL Salonta + PL Rural

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    409 persoane scoase din azilele lui Viorel Pașca. Autoritățile verifică acum condițiile în care sunt îngrijite
    Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru a anunțat că Guvernul va aloca din Fondul de rezervă fonduri pentru compensarea tratamentelor și îngrijirea persoanelor găsite în azilele coordonate de Viorel Pașca.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UPDATE Viorel Pașca și membri ai familiei sale au fost reținuți de DIICOT
    Procurorii DIICOT – Structura Centrală au hotărât să-i rețină pentru 24 de ore pe Viorel Pașca și alte 5 persoane – printre care și membri ai familiei lui Pașca - în urma descinderilor, de marți, din Bihor, în dosarul care vizează activitatea azilurilor din județ, aflate în grija fundației celui cunoscut sub numele de „Bunul Samaritean”. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sprijin în stradă pentru Viorel Pașca: protest anunțat în Piața Unirii pe fondul anchetei DIICOT
    Un eveniment de susținere pentru Viorel Pașca este programat miercuri seară în centrul Oradiei, în Piața Unirii, unde organizatorii îi cheamă pe oameni să își exprime public sprijinul față de acesta, aflat în atenția anchetatorilor DIICOT.

    Economic

    GALERIE FOTO
    Investiție verde la APIA Bihor, în prezența directorului general Adrian Pintea: reducere de 80% a consumului de energie
    În cadrul unui moment festiv organizat la sediul APIA Bihor din Oradea, autoritățile locale și conducerea centrală au marcat finalizarea unui proiect important de renovare energetică, derulat prin fonduri europene.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X