Doua medalii de bronz la judo

De Gavril Nutiu
Denisa Benţe şi Naomi Halas
Secţia de judo a CS Crişul (antrenoare Olimpia Ianc) a obţinut două medalii de bronz la etapa finală a CN de juniori U 21 de ani, desfăşurată la Deva, prin Denisa Benţe (48 kg) şi Naomi Halas (57 kg).

O altă judoka de la Crişul, Paula Kanalas, a ocupat locul V la categoria 57 kg, find învinsă în finala pentru medalia de bronz chiar de coechipiera sa, Naomi Halas. La competiţie a mai participat Bianca Maghiar (+78 kg). Denisa Benţe a pierdut un singur meci, în faţa viitoarei campioane a categoriei 48 kg, Denisa Ungureanu (Ploieşti), fapt care i-a barat drumul spre finala mare. La rândul său, Naomi Halas a fost învinsă de o altă orădeancă, Andreea Florian (JC Liberty LPS Bihorul), care a cucerit de altfel titlul naţional. Directorul CS Crişul, Ionel Bungău a subliniat necesitatea unui post de antrenor la secţia de judo, unde singura tehniciană existentă, Olimpia Ianc este angajată doar cu jumătate de normă.