Duş rece cu Georgia

De Gavril Nutiu
Reprezentativele de polo ale României şi Georgiei au încheiat la egalitate, scor 5-5 (1-0, 0-4, 3-1, 1-0), în deschiderea celei de-a treia etape a Grupei A din cadrul Europe Cup.

Poloiştii tricolori au oferit astfel o surpriză neplăcută, acest semieşec fiind oarecum neaşteptat, după evoluţiile bune din primele două meciuri, cu Ungaria şi Franţa.

Echipa României a început bine partida cu Georgia, conducānd cu 1-0 după primul sfert. A urmat însă un sfert doi catastrofal, în care georgienii au marcat de patru ori. După pauza mare, echipa noastră a început o cursă furibundă pentru egalare, pe care au obţinut-o la începutul sfertului patru, scor 5-5, prin golul lui Fulea. Au urmat ultimele şapte minute de joc, în care nicio echipă nu a mai putut să înscrie.

Marcatorii întâlnirii au fost C. Radu 1, Negrean 1, Fulea 1, Gergelyfi 1, Oanţă 1, respectiv Tsrepulia 2, Imnaishvili 1, Baghaturia 1, Gegelashvili 1.
Păcat pentru aceste puncte pierdute în faţa Georgiei, echipă care a fost întrecută în primele sale două partide de către Ungaria, scor 5-16, respectiv Spania, scor 5-11.

Reprezentativa României va disputa duminică meciul cu Spania, decisiv pentru calificarea în faza următoare a competiţiei de la Kecskemét.

Reprezentativa de polo a Ungariei a învins România cu scorul de 10-7 (2-4, 2-1, 3-1, 3-1) în cea de-a doua etapă a Grupei A din cadrul Europe Cup, competiţie care se află în desfăşurare la Kecskemet. Victoria echipei gazdă este normală, conform diferenţei de valoare dintre poloul maghiar şi cel r...
Reprezentativa de polo a României a învins Franţa cu scorul de 7-4 (2-1, 2-0, 1-1, 2-2) în primul său meci din Grupa A a Europe Cup. Competiţia, aflată la ediţia inaugurală, se desfăşoară în acest weekend la Kecskemet (Ungaria).Poloiştii tricolori au oferit o frumoasă surpriză în partida cu Franţa, ...