FC Bihor – CSM Ramnicu Valcea 1-1

Din pacate, FC Bihor nu a reusit victoria sambata, in fata propriilor suporteri veniti in numar mare la meci, inaintea minivacantei de 3 saptamani datorata celor doua echipe retrase din campionat.

FC Bihor a inceput bine meciul in fata echipei CSM Ramnicu Valcea, punand presiune din startul partidei si tinandu-si adeversara in propria jumatate. Oaspetii, o echipa foarte bine organizata defensiv, au rezistat pana in minutul 32, cand FC Bihor a deschis scorul prin Danci, dintr-un penalty oarecum usor acordat. FC Bihor trecea astfel pe primul loc al seriei.

FC Bihor impotriva vantului

La inceputul celei de a doua reprize, noul intrat Cigan a avut sansa majorarii scorului dupa o cursa frumoasa pe banda stanga. Beneficiind de ajutorul vantului si de o retragere a oradenilor, oaspetii au inceput sa puna presiune. Din pacate pentru FC Bihor, dupa mai multe faze periculoase, CSM Ramnicu Valcea a reusit egalarea in minutul 73,  prin Vasile, care a inscris din centrul careului dupa un corner de pe partea dreapta.

Pana la final, FC Bihor a cautat victoria, dar adversarul s-a inchis bine, avand chiar posibilitatea de a inscrie pe contraatac.

Urmatoarele doua etape, FC Bihor va sta, meciul cu Minerul Lupeni nu se programeaza, iar cel cu Simleu Silvaniei va fi castigat de oradeni cu 3-0 la masa verde.

Gheorghe Ghit: „De ce ne-a fost frica n-am scapat”

ECHIPE

FC Bihor: Pogacsics – Ş. Moraru, Muscă (cpt), Deaconescu, R. Lupu – Chiş, Danci, Sorian – Florean, Mărkuş, Fl. Pop
Rezerve: Fildan – Petrache, Bârză, Şulea, Cigan, Iuhas, Birtalan
Antrenor: Gheorghe Ghiţ

CSM Ramnicu Vâlcea: Chiriţă – Tomozei, Odoroabă, Posteucă, Fl. Sandu – Roşca, Fl. Pârvu, O. Vasile, Ad. Ganea (cpt) – Gogoşoiu, B. Geantă

15. Silvania Şimleu Silvaniei   10
16. Minerul Lupeni   0