FC Bihor, din nou pe primul loc

FC Bihor invinge cu 1-0 dupa un gol in minutul 87 pe terenul mai slab cotatei Unirea Alba-Iulia si trece din nou pe prima pozitie a seriei 2 din liga a II-a. M.Popa reuseste golul oradenilor dupa o lovitura cu capul din 10m, dupa o centrare de pe partea stanga si FC Bihor este mai aproape ca niciodata de liga I.

FC Bihor este din nou lider in liga a II-a. Dupa un meci muncit oradenii reusesc o victorie meritata pe terenul lanternei rosii, Unirea Alba-Iulia. Dupa cateva ocazii clare si un penalty solicitat in minutul 76, oradenii reusesc sa inscrie dupa o faza frumoasa in minutul 87 prin nou intratul Popa. In minutul 91 Unirea are cea mai mare ocazie dar portarul lui FC Bihor, Pogacsics are un reflex uimitor si reuseste sa pareze cu piciorul sutul din 7 metri expediat de Muresan.

Echipa fanion a Bihorului profita de pasii gresiti facuti de  contracandidatele la promovare, Petrolul a facut doar egal acasa in meciul cu Gaz Metan Cfr Craiova. Vointa Sibiu a fost invinsa pe terenul celor de la Alro Slatina cu scorul de 3-2 iar CS Mioveni a obtinut doar un rezultat de egalitate pe terenul celor de la UTA Arad, scor 0-0.

In urma acestor rezultate FC Bihor ocupa pozitia de lider cu 6 etape inainte de terminarea campionatului, fiind mai aproape ca niciodata de promovare.

Miercuri, 4 mai, de la ora 18:00 FC Bihor va prima vizita echipei UTA Arad intr-un meci contand pentru etapa a 25-a din seria 2 a ligii a II-a.

Unirea: Pascal – Balu, Y. Camara, Potopea, C. Cristea (Bodolan) – Spataru, Pleniceanu, N. Stanciu, Boboc – Ad. Campeanu, M. Oprea (S.Muresan).

Antrenor: Gabriel Rotaru

FC Bihor: Pogacsics – S. Oltean, Musca, Deaconescu, R. Lupu – Chis, Danci (Cigan) – Florean (Sulea), Sorian, L. Pop (M.Popa) – Markus.

15 FC Silvania Şimleu-Silvaniei 22 3 1 18 9-51 -42 10
16 Minerul Lupeni 0 0 0 0 0-0 0 0