GALA SPORTULUI BIHOREAN 2014

GALA SPORTULUI BIHOREAN 2014
SPORTURI OLIMPICE – INDIVIDUAL 1. Larisa Alexandra Florian, judo, JC Liberty CSŞ LPS Bihorul Oradea (antrenori Aurelian Fleisz, Alexandru Goncearenco).

Vicecampioană mondială de junioare (under 21 de ani), locul I la Cupa Europeană de juniori Deva, campioană naţională la individual tineret, vicecampioană naţională cu echipa de senioare.
Laureaţi:
Ioana Matei, judo, CSM JC Liberty Oradea (antrenor Emil Morar). Campioană balcanică la senioare, locul 3 cu echipa României la Campionatul Balcanic, locul 5 la Cupa Mondială de seniori Varşovia, campioană naţională la individual senioare, vicecampioană naţională cu echipa de senioare.

Mădălina Pantea, judo, JC Liberty CSŞ LPS Bihorul Oradea (antrenori Aurelian Fleisz, Alexandru Goncearenco). Medaliată cu bronz la Campionatul Balcanic, campioană naţională la individual tineret (under 23 de ani), vicecampioană naţională la individual senioare, vicecampioană naţională de junioare, vicecampioană naţională cu echipa de senioare.

Francesca Pop, tir sportiv, CSU Oradea (antrenori Vasile leţ, Adriana Floruţa). Campioană naţională la pistol 40 focuri viteză senioare, dublă vicecampioană naţională la pistol sport şi pistol 40 focuri aer comprimat, locul 3 la CN de senioare pistol 40 focuri precizie.

Cornelia Deiac, atletism, săritura în lungime, CSU CSM Oradea (antrenor Virgil Preda). Vicecampioană balcanică de senioare, vicecampioană naţională de senioare, locul 3 la CN de senioare.

Valentin Radu, judo, CSM JC Liberty Oradea (antrenor Emil Morar). Vicecampion balcanic la individual seniori, campion balcanic cu echipa de seniori a României, vicecampion naţional la individual seniori, locul 3 cu echipa la CN de seniori.

Ana Maria Constantin, scrimă, CSM Oradea (antrenor emerit Nicolae Ille). Locul 5 la CM de senioare, locul 2 la etapa de Cupă Mondială de la Belgrad, locul 3 la CN individual de senioare.

Laviniu Chiş, atletism, semifond, CSM CSŞ LPS Bihorul (antrenor Robert Olah). Campion balcanic de cadeţi la 3.000 metri, dublu campion naţional la juniori I şi II, dublu vicecampion naţional de sală la 1.500, respectiv 3.000 metri juniori II.

Ioana Buzlea, înot, CS Crişul Oradea (antrenori Illés Zsolt, Georgeta Schier). Dublă campioană naţională de junioare la 200 şi 400 metri mixt, vicecampioană naţională de junioare la 50 metri spate, respectiv 50, 100 şi 200 metri bras, locurile 3 la CN de junioare la 50 m bras, 100 metri spate, 200 metri bras şi 400 metri mixt.

SPORTURI OLIMPICE – JOCURI SPORTIVE

1. Echipa de polo seniori CSM Digi Oradea (antrenor Dorin Costrăş). Campioană naţională în ediţia 2013/2014 a Superligii Naţionale. Componenţa echipei: Gojko Pjetlovic, Dorin Creţu – portari; Adrian Jurcă, Tiberiu Negrean, Nicolae Diaconu, Mihnea Chioveanu, Alex Popoviciu, Cătălin Alexa, Vojislav Cupic, Ramiro Georgescu, Bogdan Câmpianu, Andrei Creţu, Kádár Kálmán, Gheorghe Dunca, Freundlich Adalbert.

2. Echipa de baschet masculin CSM Oradea (antrenor Cristian Achim, secund Călin Pop, manager Şerban Sere), vicecampioană naţională în ediţia 2013/2014 a Ligii Naţionale. Componenţa echipei: William Franklin, Zarko Comagic, Radovan Markovic, Titus Nicoară, Horia Hora, Bogdan Ţibîrnă, Daniel Dillon, Rareş Paşca, Sean Morgan Denison, Vujadin Subotic, Daniel Popescu, Reinar Hallik, Sergiu Pop, Andrei Ciordaş.

3. Echipa de polo juniori I Crişul Lancetti Oradea (antrenor Eugen Băjenaru), campioană naţională în ediţia 2013/2014 a CN de juniori I. Componenţa echipei: Doru Maior, Remus Barbu, Alexandru Corodeanu, Antonio Alexandrescu, Cristian Terec, Andrei Pop, Szilágyi Otto, Alex Sfârle, Şerban Mureşan, Kováts Victor, Szabó István, Dănuţ Buzle, Szabó Rolánd, Bogdan Paleacu, Péntek Zsolt, Bogdan Remeş, Maczkó Marc. Szabó Rolánd, Szabó István, Kováts Victor, Bogdan Remeş şi Bogdan Paleacu sunt componeţi ai lotului naţional de juniori.

SPORTURI NEOLIMPICE – INDIVIDUAL

1. Iulian Surlă, Aurelian Fleisz, judo kata, CSM Oradea (antrenor Alexandru Chirilă). Dubli campioni europeni la Nage-no kata şi Nage-no kata open, vicecampioni mondiali la Nage-no kata.

Laureaţi:
Viviana Chirilă, karate kyokushin, CSU Oradea (antrenor Harris Wallmen). Campioană europeană la open senioare, locul 3 la CE de senioare, vicecampioană naţională la kata senioare.

Cătălin Topai, taekwon-do ITF, CS Tae-Kyon Oradea (antrenor Alexandru Sas). Campion european de seniori la tehnici speciale, vicecampion european la indiviual, vicecampion naţional la tehnici speciale individual.

Marius Ilaş (karate kyokushin, CSU Oradea (antrenor Harris Wallmen), campion european de seniori

Elena Constantin (karate kyokushin, CS Gym Oradea (antrenor Harris Wallmen). Campioană europeană de senioare.



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !