Galop de sănătate pentru orădeni

ORADEA – CSM Oradea şi-a luat la revedere de la propriii suporteri printr-o victorie categorică în faţa formaţiei Nitramonia. Partida era considerată aprioric drept un bun prilej de repetiţie în vederea meciurilor de la barajul pentru promovarea în Liga Naţională.

Realitatea de la faţa locului a fost însă diferită, Nitramonia oferind o replică modestă, mult sub aşteptări. Văzând prestaţia de sâmbătă a oaspeţilor, este greu de înţeles cum au putut aceştia să ne învingă în primul tur al campionatului, când partida s-a încheiat cu scorul de 30-23 pentru Nitramonia. Acel eşec ne-a costat până la urmă foarte scump, contribuind serios la pierderea primului loc în serie, care asigură promovarea directă.
Meciul de sâmbătă a fost fără istoric, fiind la discreţia gazdelor, care au marcat practic când au vrut. Orădenii s-au distanţat încă din prima repriză, scoruri 5-1, 8-2, 15-5, 24-11 la pauză. Antrenorul Adrian Rus a trimis în teren mai mulţi jucători de rezervă, rulând întregul lot avut la dispoziţie.

Din echipa noastră au absentat portarul Borodi şi extrema Albu, ambii accidentaţi. Gazdele şi-au făcut datoria şi în repriza secundă, continuându-şi seria golurilor. Meciul s-a încheiat cu o diferenţă de nu mai puţin de 25 de goluri în favoarea orădenilor, scor 46-21, fapt care spune totul despre diferenţa de valoare dintre cele două echipe.
Campionatul Diviziei A se va întrerupe timp de două săptămâni, perioadă în care CSM Oradea va disputa mai multe partide de verificare, în compania unor echipe de primă divizie, pentru a se pregăti pentru baraj. Sunt vizate meciuri cu HC Minaur Baia Mare, Poli Izometal Timişoara şi altele.