Greu, dar victorie pentru CSM

ORADEA – Baschetbaliştii au tremurat serios în prima parte a meciului, dar s-au impus apoi la 17 puncte. În ultima înfăţişare de pe teren propriu, baschetbaliştii orădeni au câştigat cu CSŞ Râmnicu Vâlcea, scor 98-81, însă nu au convins.

Şi-au complicat meciul încă din startul său, când au încasat nu mai puţin de 33 de puncte, un record negativ în acest sezon. Din fericire, elevii lui Kosa Zoltan şi Attila Vereş s-au trezit la timp şi au preluat conducerea jocului la scorul de 38-37 în sfertul doi, când Mandache a reuşit un coş de trei puncte.
Miller, aplaudat
Din acest moment, jocul vâlcenilor s-a stins încet-încet, şi doar execuţiile de excepţie ale lui Miller au făcut ca diferenţa de pe tabelă să nu fie mai mare. Imposibilitatea de a se desprinde la o diferenţă confortabilă în momentele de evidentă slăbiciune a adversarului a fost aproape să-i coste pe orădeni. În sfertul trei, vâlcenii s-au apropiat de câteva ori la doar trei puncte de orădeni, iar în sfertul patru oaspeţii au beneficiat de patru aruncări libere şi posesie. Vâlcenii au ratat trei din cele patru aruncări, iar posesia nu s-a materializat, ratând ocazia să se apropie la doar trei puncte de CSM. A urmat imediat eliminarea celui mai bun vâlcean, americanul Jaamal Miller, aplaudat la scenă deschisă de inimosul public bihorean, şi misiunea gazdelor s-a uşurat simţitor.
Pivoţii au fost decisivi
Aşa cum au subliniat şi cei doi antrenori la conferinţa de presă de la finalul partidei, cheia jocului a stat în prestaţia pivoţilor. Djordjo Djordjic şi Rareş Apostol au făcut un meci de excepţie, în special fostul jucător al CSU Asesoft se pare că şi-a regăsit forma care l-a propulsat în urmă cu câţiva ani la echipa campioană a ţării. Nu a fost deloc de neglijat nici jocul celor doi coordonatori ai noştri, Mandache şi Morris, care au aşezat atacurile noastre şi au înscris de la trei puncte exact în momentele cheie ale partidei. De apreciat a fost curajul şi inspiraţia antrenorului Kosa de a-l introduce încă din sfertul doi pe Laszlo Lazar, care s-a achitat cu brio de sarcinile sale. În finalul meciului, au mai intrat Raul Flaundra, Lajos Szijarto şi Titus Nicoară. Ultimul a revenit după o entorsă care l-a ţinut departe de podeaua de joc timp de aproximativ o lună.