Luceafărul nu se regăseşte pe teren propriu

12Comentarii
Luceafărul se simte mai bine în deplasare decât pe teren propriu. Cel puţin aşa arată rezultatele obţinute în acest tur. Echipa pregătită de Erik Lincar a cedat din nou acasă, scor 0-1 (0-0), cu CS Baloteşti, suferind al patrulea eşec în faţa propriilor suporteri.

O primă repriză în care bihorenii au căutat breșe în defensiva adversă, dar în ciuda insistențelor n-au reușit să se apropie periculos de poarta lui Fulga. Atunci când au scăpat, Arnăutu, Țegle sau Roșu au fost semnalizați în ofsaid la greu de târgovișteanul Adrian Ionescu. Gazdele l-au pierdut rapid pe Cigan, care a suferit o întindere și fost substituit de Zs. Lukacs. Jocul s-a animat pe finalul primei părți când devierea cu capul a lui Roșu a trecut puțin  pe lângă (41), iar în prelungiri Roșu a centrat, Antoche a respins prin alunecare și a fost aproape de autogol, mingea ștergând uşor bara.

Ocazii rarisime

Luceferii au continuat sus și în partea a doua, iar în minutul 51 au irosit o ocazie monumentală. Țegle a șutat puternic din afara careului, Fulga a respins greu în față, iar Păcurar, singur, a trimis incredibil din poziție excelentă, pe lângă colțul lung la vinclu. Inspirat şi autor a două goluri etapa trecută,  Păcurar și-a trecut în cont și un penalty ratat acordat pentru henț în minutul 58. A șutat slab și portarul Fulga a respins! Nu a fost mai inspirat nici Arnăutu, care a șutat din 8 metri și Antoche a respins din zona liniei porții.

luceafarul oradea2

Când îţi baţi joc de astfel de situaţii, soarta meciului se schimbă.

Ilfovenii au ripostat rapid și pe o contră, Radu a intervenit imprudent asupra lui Herea, iar arbitrul a indicat penalty. Tot Herea a executat, plasat, lângă bară, în dreapta lui Pap (0-1).

Luceafărul s-a aruncat în atac, însă nu a avut luciditatea necesară să macheze în ciuda presiunii constante pe care au pus-o pe careul advers. Cu o apărare aglomerată şi periculoşi pe contre, oaspeţii au trecut pe lângă gol după ce V. Andrei a interceptat o pasă slabă a lui Radu, a pătruns spre poartă, l-a întors şi pe Balea după care a şutat de la 14 metri pe lângă bară (83). Luceafărul a ratat astfel ocazia să lege victoriile şi să evadeze din zona inferioară a clasamentului.

LUCEAFĂRUL  – CS BALOTEȘTI 0-1 (0-0)

Stadion Luceafărul. Gazon excelent. Spectatori: 500

A marcat: Cl. Herea 63 penalty

Luceafărul: E. Pap – Balea, Fl. Ilie, Sg. Moga (75 Sorian), Al. Radu – Bedea (60 Balla) – C. Roșu, Țegle, Păcurar, Cigan (21 Zs. Lukacs) – Arnăutu. Antrenor: Erik Lincar

CS Balotești:.Fulga – I. Sandu, Antoche, Marciuc, N. Filip (56 C. Dedu) – Răuță, N. Ion, P. Ioniță (67 Cr. Iordache), A. Grigore – Cl. Herea (81 V. Andrei), Bâtfoi. Antrenor: Cornel Nica

Cartonașe galbene: Păcurar 16, Fl. Ilie 77, Ţegle 84 / P. Ioniță 25, N. Filip 25, Antoche 35, I. Sandu 58, N. Ion 73, A. Grigore 86

Arbitri: Robert Avram (Pitești) – Adrian Ionescu (Târgoviște), Gheorghiță Bălan (Pitești), rezervă Mircea Ardelean (Arad).

Observatori FRF: Ioan Mureșan (Timișoara) și Cristian Petropulos (Alba Iulia).