Medalii la Cupa Romaniei

De Gavril Nutiu
Cotuna, Călugăr şi Buzas, alături de antrenorul Miklos Mihai şi preşedintele Ionel Bungău
Cupa României la box pentru cadeţi a consemnat o performanţă remarcabilă pentru trei tineri pugilişti ai CS Crişul (antrenor emerit Miklos Mihai), care au urcat pe podiumul competiţiei.

Cosmin Călugăr a cucerit medalia de aur la categoria 44,5 kg. Cosmin l-a învins la puncte în finală pe Mihai Anghel (CFR Craiova). În vârstă de 13 ani, el este elev la GŞ „Vasile Voiculescu”. În cadrul aceleiaşi categorii, Buzas Norbert a obţinut medalia de bronz. El este elev la Şcoala „Constantin Şerban” din Aleşd. O altă medalie de aur a fost cucerită de Dănuţ Cotuna, în limitele categoriei 46 kg. Dănuţ l-a învins în finală pe Florin Rădeanu (CSM Reşiţa), după o dispută echilibrată, încheiată la egalitate. Delegatul special al arbitrilor l-a preferat însă pe pugilistul orădean, care a fost declarat câştigător. Al patrulea boxer al CS Crişul participant la competiţie, Lucian Porumb (50 kg) s-a clasat pe locul 6.

Cupa României a contat drept criteriu de selecţie pentru participarea la Campionatul European de cadeţi, competiţia care va avea loc în perioada 27 iulie – 1 august la Dublin. Câştigătorii Cupei României şi-au câştigat dreptul de participare. „Sperăm ca atât Călugăr cât şi Cotuna să fie incluşi în lotul pentru Dublin”, a afirmat antrenorul emerit Miklos Mihai.