Pandurii, fara emotii cu Jiul

TÂRGU JIU – Echipa Pandurii Targu Jiu a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formatia Jiul Petrosani, intr-un meci din etapa a XXVIII-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX. Golurile au fost marcate de Fl. Stanga ‘6 si Vintilescu ’34.

Pandurii Targu Jiu a deschis scorul in minutul 6, prin Florin Stanga, care a inscris din interiorul careului, dupa o pasa de pe stanga a lui Robert Vancea.

Sorin Vintilescu a ridicat scorul la 2-0 in minutul 34. Ilie Iordache a avut o incursiune pe partea stanga, a driblat mai multi jucatori adversi si a centrat in careu, de unde Vintilescu a reluat mingea in plasa, de la cinci metri.

In minutul 75, arbitrul Ovidiu Hategan a dictat penalti pentru Pandurii, dupa ce portarul Jiului, Ilie Anton, l-a faultat in careu pe Vintilescu. Lovitura de la 11 metri a fost executata de Daniel Orac, al carui sut a trecut, insa, mult peste poarta, ratare ce i-a adus atacantului formatiei gorjene un cor de fluieraturi.

Pandurii: 1. Guso – 14. Popete, 3. A.Rus (6. Vatavu ’76), 4. Chibulcutean, 7. I. Dragomir – 9. Adr. Popescu (18. Radoveanu ’71), 17. Vancea, 21. Fl. Stanga, 30. I. Iordache (8. Dedu ’51) – 11. D. Orac, 19. Vintilescu. Antrenor: Eugen Neagoe.

Jiul: 12. I. Anton – 18. Borza, 3. C. Dinu, 23. Florea, 14. Lungan – 5. Paclesan (26. Traistaru ’52), 25. Pintilii, 16. M. Gheorghe (15. Petrescu ’80), 7. Paleacu – 11. Dulcea, 17. Apetri (30. Spanoche ’84). Antrenor: Gheorghe Poenaru.

Cartonase galbene: A. Rus ’45, Fl. Stanga ’79, Chibulcutean ’90, Guso ’90+1

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Ovidiu Hategan, ajutat la cele doua linii de asistentii Eduard Crangasu si Sebastian Gheorghe. Rezerva a fost Liviu Cinca.

Observatorii intalnirii au fost Mircea Cezar Ionescu si Corneliu Sorescu.

La partida au asistat aproximativ 2.000 de spectatori.

Echipa Jiul Petrosani a fost incurajata la Targu Jiu de 30 de suporteri, care au ajuns la stadion la jumatatea primei reprize.