Poli, victorie de moral cu Ceahlaul

TIMIŞOARA – Poli Timisoara a castigat duminica intalnirea cu Ceahlaul, cu scorul de 2-0, demontand toate suspiciunile de dinaintea acestui meci.

Prima ocazie a meciului a apartinut  oaspetilor, Iencsi incercandu-l pe  Pantilimon de la peste 40 de metri, insa  mingea a trecut peste poarta (minutul  5). Banatenii au deschis rapid scorul  prin fundasul Canu, care a profitat  de o respingere in fata si a marcat  (minutul 7).

Mircea Ilie a sutat din  afara careului timisorean, dar mingea  a trecut de putin pe langa stalpul  portii (minutul 10).

Vrajitoarea a  primit o centrare din flancul stang  trimitand cu capul in bratele  tanarului Pantilimon (minutul 17).

O  faza pasibila de penalty s-a  intamplat in minutul 21 la sutul lui  Costel Ilie, respins cu mana de un  jucator timisorean. Arbitrul nu a  acordat nimic, lasand jocul sa  continue. Arbitrul a judecat bine, pe realuarea TV observandu-se ca nu a fost pic de intentie la Omoduemuke.

Ceahlaul a cautat drumul catre  egalare, folosindu-se foarte mult de  fazele fixe exeutate de Costel Ilie  si reluate imprecis de colegii sai  care nu au nimerit spatiul portii lui  Poli.

Timisoreanii au contraatacat  periculos de fiecare data cand au  avut ocazia, insa impreciziile la  preluare, offsideurile repetate si  lipsa ultimei pase au facut ca scorul  sa ramana 1-0.

Repriza secunda a inceput nefericit  pentru gazde, Plesan fiind eliminat  dupa ce a primit cel de-al doilea  cartonas galben pentru un fault inutil la  mijlocul terenului. Oaspetii au prins  curaj, ratand egalarea prin  Vrajitoarea la un sut putin peste  poarta din interiorul careului  banatean (minutul 48).

Nici macar din  6 metri nu au reusit sa marcheze  oaspetii, Mircea Ilie reluand cu  capul pe langa poarta Timisoarei  (minutul 59).

Caramarin a scapat pe contraatac, a  tinut prea mult de mingea, dupa care  i-a pasat lui Mansour, care a sutat  peste poarta lui Multescu (minutul  67). De parca n-ar fi fost de-ajuns,  gazdele mai pierd un om, in persoana  lui Radoi, care a primit rosu pentru  un cot aplicat lui Vasaie (minutul  71).

Moldovenii au avut si ei un eliminat,  pe portarul Multescu care l-a faultat  pe Torje in pozitie de ultim aparator  (minutul 83).

In urma acestei faze,  Poli a beneficiat de un penalty,  transformat de Karamyan care a trimis  imparabil la poarta Ceahlaului,  aparate de Lucian Goian (minutul 84).