Sportivii de la Shogunul Oradea au fost premiati

Reactualizat la:
Sportivii de la Shogunul Oradea au fost premiati
Luni 19 decemmbrie 2011, s-a tras linie peste sezonul 2011 şi pentru sportivi karate-ka de la Palatul Copiilor – Şhogunul Oradea, fiind stabilite superlativele anului 2011.

Profesorul Vaida Ioan 7 Dan Karate antrenor la Palatului Copiilor şi Elevilor Oradea şi preşedinte la Clubul Sportiv Şhogunul Oradea alături de instructorul clubului Vaida Elena 3 Dan Karate şi profesor Peter Dan Nicolae, director la Palatul Copiilor şi Elevilor Oradea, au oficiat aceasta Gală de premiere a Palatul Copiilor – Şhogunul Oradea pentru sportivii disciplinei sportive Karate Modern-Şhotokan. Invitaţii de onoare ai Galei de premiere au fost Domnul Dr.Gheorghe Carp viceprimarul Municipiului Oradea, Domnul Korodi Iosif- Inspector la Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret a (DJTS) Bihor, Comisar Şef. prof. Rusanda Daniel- din partea Şcoli de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră „Avram Iancu” din Oradea.

S-a încercat a se face o mică sinteză a anului 2011, fiind un an deosebit pentru sportivi karate-ka de la Palatul Copiilor – Şhogunul care au obţinut rezultate bune la competiţiile interne şi internaţionale la care au participat. Ţelul clubului nostru, este în primul rând să promovăm un mod de viață sănătos, şi să dezvoltăm disciplina, educaţia prin latura educaţională (formativă) a Karate-Do-ului, valenţele educaţionale (formative) de întărire morală şi psihică, de pregătire a elevilor (copiilor & tinerilor) pentru viaţă prin disciplina de Shotokan Karate, promovarea şi înţelegerea valorilor de către elevii (copii & tineri) practicanţi de Karate. Implementarea spiritului de echipă, respectarea normelor, a fair-play-ului si autocontrolului la tineret.

Echipa de Karate Modern-Şhotokan de la Palatul Copiilor–Şhogunul Oradea, se află sub tutela Ministerului Educaţiei, Cercetării,Tineretului şi Sportului aceasta a încheiat anul 2011 cu rezultate foarte bune.

Palatul Copiilor–Şhogunul Oradea a participat la multiple acţiuni şi manifestări sportive Naţionale şi Internaţionale pe anul 2011! In Kosice-Slovacia, Budapesta respectiv Miscolc-Ungaria, Arandjelovac-Serbia, Orăştie, Hunedoara, Chişineu Criş, Arad, Timişoara, Reşiţa, Buftea, Bucureşti, Oradea, Salonta.

Pe aceasta cale Palatul Copiilor şi Elevilor Oradea alaturi de Clubul Sportiv Şhogunul Oradea, aduce mulţumiri pentru sprijinul acordat pe tot parcursul anului 2011, Primariei Municipiului Oradea, Presei şi Mass Mediei Locale, Inspectoratului Şcolar al Judeţului Bihor, Ministerului Educaţiei,Cercetarii Tineretului si Sportului, Direcţiei pentru Sport si Tineret a Judeţului Bihor, Directia de Sănatate Publică Bihor, Casei de Cultură a Municipiului Oradea, Şcoli de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră „Avram Iancu” Oradea, Comisiei Naţionale de Karate şi Discipline Asociate a Sportului Preuniversitar, Federaţiei Franceze de Karate, Federaţiei Germane de Karate, Federaţiei Italiene de Karate, Federaţiei Slovace de Karate, Federaţiei Maghiare de Karate, Federaţiei Sârbe de Karate şi nu ultima data tuturor Federaţiilor de Karate şi Arte Marţiale din România cu care avem o foarte bună colaborare!

Palatul Copiilor şi Elevilor Oradea alaturi de Clubul Sportiv Şhogunul Oradea, aduce mulţumiri pentru sprijinul acordat pe tot parcursul anului 2011, oamenilor de afaceri, sponsorilor şi părinţilor.

Bilanţul echipei este: concursurile naţionale şi internaţionale sau obţinut 436 de medalii din care172 de aur, 138 de argint si 126 de bronz de menţionat este faptul ca la:La Campionatele Naţionale Şcolare de Karate-Do al M.E.C.T.S. din 05 februarie 2011 de la Oradea respectiv 05 noiembrie 2011 Reşiţa! Sau obţinut 124 de medalii la numar adică : 47 medalii de aur, 45 de medalii de argint şi 32 medalii de bronz.

“TOP-10-2011” a primilor 10 sportivi pe 6 secţiuni de la clubul nostru.

Sportivul anului 2011 la disciplina de “Karate Modern-Şhotokan” de la Palatul Copiilor –Şhogunul Oradea este:

-sp. GEORGIEŞ HAJNALKA ANNAMARIA ( 7 titluri de Campion Naţional Şcolar “4 Tineret & 3 seniori”la individual) multiplă medaliată cu aur, argint şi bronz la diverse turnee internaţionale de Karate.cu un total de 189 puncte!

CLASAMENT (PRINCIPAL) SECTIUNEA,TOP 10 / 2010

Tineret & Seniori +18 ani

-I-GEORGIEŞ HAJNALKA ANNAMARIA / 189 puncte -II-BADEA CRISTIAN / 178 puncte -III-INDRIE REBECA ALEXANDRA / 132 puncte -IV-KARPONAI OVIDIU ALEXANDRU / 121 puncte -V-PLATONA SABIN MIREL / 56 puncte -VI-NEAGA RAUL MARIAN / 54 puncte -VII-COOŞ DENISIA / 46 puncte -VIII-BABINSZKI ROBERT / 32 puncte -IX-KOVACS ANDREA / 30 puncte -X-SOMOGHY ARPAD – SOMOGHY SZILARD / 20,5 puncte ,

Juniori 16-17 ani & Cadeţi 14-15 ani

-I-DERBAN CRISTIAN / 149 puncte -II-BULC CLAUDIA / 140 puncte -III–GROZA SERGIU / 109 puncte -IV–VIDICAN VICTOR / 91 puncte -V-LĂZURAN ALIN / 72 puncte -VI–CHERECHEŞ SONEA FILIP SEBASTIAN / 57 puncte -VII–PAPP CRISTIAN / 53 puncte -VIII–IANCU OLIMPIU / 26 puncte -IX–KAMUTI RICHARD / 20,5 puncte -X–ACASANDREI ALEX / 10 puncte

Minicadeţi 12-13 ani

-I-CHERECHEŞ RAUL ŞERBAN / 103 puncte -II-GERGELY LAJOŞ TAMAŞ / 95 puncte -III–MORAR SEBASTIAN / 75,5 puncte -IV–NASTEA RAUL / 33 puncte -V-DUSCIUC DRAGOS / 26 puncte -VI–BUDIURI DĂNUŢ / 22 puncte -VII–UNGUR IOAN / 19 puncte -VIII–VIDICAN VLAD / 16 puncte -IX–CHERECHEŞ VICTOR / 15,5 puncte -X–IVAN MARCUS / 10 puncte

Copii-III-/10-11 ani,

-I-BONVENTO RICARDO / 62 puncte -II-IVAN MĂDĂLIN / 49 puncte -III–BACIU ADRIAN / 46,5 puncte -IV–BOROŞ PATRICK- / 35 puncte -V-LEAC JULIA / 33,5 puncte -VI-COZMA ALEX / 29 puncte -VII-MOLNAR ROLAND / 28 puncte -VIII-VANCE ALEX / 15,5 puncte -IX-GALEA OANA / 10,5 puncte -X-COJOCARU MIHAI -SCARLAT MIHAELA / 10 puncte

Copii-II-/8-9 ani, Copii-I- (7 ani)

-I-BULZAN SEBASTIAN / 54 puncte -II-CSEKE ALEX / 42,5 puncte -III–COVLE DOMINIC / 40,5 puncte -IV–AVĂŞAN STEFAN / 26 puncte -V-VANCE ROLAND / 15 puncte -VI-DAVID PATRICK / 12 puncte -VII–SIMUŢ DARIA / 11,5 puncte -VIII-RAŢIU CRISTINA BACIU / 11 puncte -IX-GEORGIEŞ VICTOR-FERENC IULIA GABRIELA / 10,5 puncte -X-GALEA ALEX / 10 puncte

Copii-Prichindei-(vârsta între 4-6 ani)

-I-VUŞCĂ BOGDAN / 43 puncte -II-ALBUŢ COSMIN / 35 puncte -III–TIMOFTE ANDREI / 28puncte -IV–GALIŞ ALEXANDRU/ 16 puncte -V-MACRA ALEX / 15,5 puncte -VI-SIMUŢ NICOLAS / 12 puncte -VII-BACIU DIANA / 11,5 puncte -VIII-KOVER EDUARD / 11 puncte -IX-KOVER NORBERT / 10,5 puncte -X-VIDICAN ANNAMARIA/ 10 puncte

Premii speciale:

1. Badea Cristian-Cel mai tehnic sportiv la categoria (Tineret şi Seniori).

2. Derban Cristian-Cel mai tehnic sportiv la categoria (Cadeti si Juniori).

3. Cherecheş Raul Şerban-Cel mai tehnic sportiv la categoria (Minicadeti si Copii 3).

4. Bonvento Ricardo-Cel mai tehnic sportiv la categoria (Copii 2 si 1).

5. Hirişcău Andra -Cel mai longeviv sportiv al Clubului la categoria (Tineret şi Seniori).