Steaua se desprinde

BUCUREŞTI – Steaua a reusit sa invinga Rapidul cu 3-2, intr-un meci jucat duminica seara in etapa 24. Elevii lui Razvan Lucescu au reusit sa egaleze de doua ori, dar golul decisiv a fost marcat de tanarul Ochiirosii, cel care a fost aruncat in lupta inca din debutul partii secunde.

Danut Coman a gresit la ultimele doua goluri marcate de Steaua, in timp ce Andrey Nazario a gresit doar o singura data. Steaua se desprinde la 3 puncte de Rapid si continua lupta pentru locul doi cu CFR Cluj.

Rapidistii au avut probleme inca de la incalzire, deoarece Mazilu s-a accidentat si a fost inlocuit cu Emil Dica. Debutul de meci a fost unul destul de echilibrat, dar ambele echipe s-au descatusat dupa sutul lui Petre Marin din minutul 4.

Elton nu a vrut sa execute o lovitura de colt in minutul 20, deoarece fanii rapidisti aruncau cu tot felul de obiecte in el. Arbitrul Lubos Michel a interupt meciul pentru doua minute si Elton a putut  sa execute cornerul. Acesta i-a pasat scurt lui Bostina,  care a centrat in careul rapidist. Fundasii giulesteni au respins pana la Stancu, la 23 de metri, iar acesta a sutat din voleu, Thereau a deviat, Coman a respins in prima faza, balonul a ajuns tot la Thereau, iar acesta a trims in vinclul portii!

Stelistii puteau puncta din nou pe contraatac, dar Badea a fost lacom si a vrut sa inscrie el irosind sansele. Radoi a avut o noua interventie periculoasa la Badoi, pe care l-a acrosat serios cu crampoanele in minutul 31, primind cartonas galben.

Elton i-a dat emotii lui Coman in minutul 34, cand a centrat periculos, dar portarul nationalei a retinut in doi timpi. In rest, brazilianul a fost zero, fiind ulterior schimbat.

Rapidul a reusit sa egaleze printr-un gol parca la indigo cu cel al Stelei. Giulestenii au beneficiat de lovitura de colt, mingea a fost respinsa pana la marginea careului de 16 metri, Costin Lazar a sutat, mingea a ajuns la Ganea care l-a invins pe Andrey Nazario cu un sut plasat din 5 metri.

Razvan Lucescu a fortat atacul. Dupa pauza, l-a introdus pe Viorel Moldovan in locul lui Emil Dica. Cosmin Olaroiu a raspuns rapid, in minutul 51, printr-o mutare surpriza. Tehnicianul Stelei l-a scos pe francezul Thereau si l-a introdus pe tanarul Razvan Ochiirosii. Aparent fara rost, insa nu avea sa fie asa.

Rapidul a avut prima ocazie din partea secunda prin Viorel Moldovan in minutul 56, dar sutul acestuia a trecut mult peste poarta lui Andrey. Replica Stelei a venit rapid, cand Dani Coman a iesit hazardat la 18 metri si a respins o minge exact in picioarele lui Vali Badea, cel care a inscris cu poarta goala.

Rapidistii au reusit egalarea in minutul 69. Sapunaru a reluat cu capul, Andrey a respins in fata, mingea a ajuns la Sapunaru care a recentrat pana la Moldovan., acesta a reluat spectaculos din foarfeca, iar mingea  a ajuns la Zicu. Acesta nu a ratat din 3 metri si a egalat fara emotii. Reusita lui Zicu a fost marcata aparent din offside.

Andrey Nazario si-a spalat din pacatele si a salvat din fata lui Zicu, lansat excelent in adancime. De cealalta parte, portarul Rapidului, Dani Coman, a mai gafat inca o data, in minutul 85, cand a iesit din poarta si a fost driblat de Vali Badea, iar acesta a centrat puternic in fata portii. Razvan Ochiirosii s-a aflat la locul potrivit si a introdus balonul in poarta. Avea sa fie golul victoriei.

Rapidul a beneficiat de o lovitura libera de la 17 metri in minutul 94, dar Badoi a tras in zid si slovacul Lubos Mikel a fluierat sfarsitul meciului.

Steaua invinge si se distanteaza la 3 puncte de Rapid, iar Cosmin Olaroiu este singurul antrenor care a batut Rapidul in ultimii doi ani, atat la Poli Timisoara cat la Steaua.