Victorie clară cu ultima clasată

De Gavril Nutiu
Divizionara A de handbal masculin CSM Oradea a dispus categoric de CSU Politehnica Timişoara, scor 43-27 (19-13), în meci contând pentru etapa a 18-a din Seria B.

Formaţia orădeană n-a avut probleme în faţa ultimei clasate, obţinând o victorie lejeră. Gazdele s-au detaşat încă din prima repriză, încheiată cu un avantaj de şase goluri, scor 19-13.

Aspectul jocului a rămas acelaşi şi în repriza secundă, când ecartul a crescut şi mai mult. Scorul final, 43-27, scuteşte de prea multe comentarii. Marcatorii echipei noastre au fost Haiduc 10 goluri înscrise, Mihăilescu 8, Al. Pop 7, Acsinia 7, Liberţ 3, Stroe 3, R. Radu 3, Szilágyi 2. Etapa viitoare, CSM Oradea va juca în deplasare cu lidera clasamentului, CS Minaur Baia Mare.

„Am întâlnit o echipă facilă, ocupanta ultimului loc. Ne-a convenit acest meci, am rulat toţi jucătorii şi le-am impus un ritm mai alert, pentru că urmează derby-ul cu Minaur Baia Mare. Ne aşteaptă o partidă foarte dificilă”, a afirmat antrenorul CSM Oradea, Sebastian Tudor.