După 40 de ani petrecuți la catedră, Valeria Bunica spune că adevărata măsură a muncii unui dascăl nu stă în cataloage, diplome sau rezultate la concursuri. Se vede în clipa în care foști elevi, deveniți medici, profesori sau părinți, se întorc să îi mulțumească pentru primii pași făcuți împreună pe drumul școlii.