BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
Cristian Achim: „Nu putem avea nicio scuză”

Cristian Achim: „Nu putem avea nicio scuză”

la 11 October 2016 11:50 Reactualizat la: 11 October 2016 14:43

Cristian Achim: „Nu putem avea nicio scuză”

11 October 2016 11:50 Reactualizat la: 11 October 2016 14:43
CSM CSU Oradea a pierdut la Sibiu, după ce a risispit un avantaj de 18 puncte.
Scris de farcas - CSM CSU Oradea a pierdut la Sibiu, după ce a risispit un avantaj de 18 puncte.

Trimite articolul

X

Campioana României a suferit prima înfrângere din actuala ediţie a Ligii Naţionale, fiind învinsă de BC CSU Sibiu cu scorul de 74-70, după un meci halucinant. CSM CSU Oradea a condus confortabil la pauza mare cu scorul de 48-30 şi se părea că va avea parte de o victorie facilă. Superioritatea de până atunci a orădenilor fusese mai mult decât evidentă, gazdele nereuşind să se regăsească. Nimic nu anunţa dezastrul care avea să urmeze după pauza mare.

Căderea din sferturile trei şi patru a echipei noastre este total inexplicabilă. Aspectul meciului s-a inversat complet după pauză, formaţia orădeană prăbuşindu-se literalmente. CSM CSU mu a reuşit să înscrie niciun punct timp de şase minute, record negativ de necrezut pentru o echipă care dominase meciul cu atât de multă autoritate.

BC CSU a realizat un parţial de 13-0 şi a reuşit chiar să egaleze la finele sfertului trei, scoruri 50-50 şi 53-53. Mai mult, „gluma s-a îngroşat” spre final, când sibienii au reuşit să treacă la conducere, scor 67-65 ( 39). Incapabilă să reacţioneze, echipa noastră a pierdut partida, victoria sibienilor fiind practic imposibil de anticipat la jumătatea meciului. CSM CSU a marcat doar 22 de puncte după pauză, având în această perioadă una dintre cele mai slabe prestaţii din ultimul timp.

„Presiunea ne apasă”

„Nu avem nicio scuză pentru modul în care am pierdut acest meci. Nu contează oboseala acumulată, călătoriile sau absenţele din lot. Sunt foarte multe explicaţii pentru cele întâmplate, pe lângă oboseală şi problemele de efectiv, dar ele nu contează. O echipă ca a noastră nu are voie să piardă un joc în această manieră. Presiunea ne apasă, este un lucru pe care ni-l asumăm şi cu care încercăm să trăim de mai mult timp. Vom analiza cele întâmplate şi vom încerca să corectăm din mers ceea ce nu a mers la Sibiu. Nu avem timp să ne lamentăm, programul nostru este extrem de încărcat şi privim spre următorul meci care ne aşteaptă”, a declarat antrenorul CSM CSU Oradea, Cristian Achim.

Etapa viitoare, echipa noastră va juca pe teren propriu cu BCM Olimpic Baia Mare.

CASETA TEHNICĂ

Sala Sporturilor „Transilvania” din Sibiu. Spectatori: circa 1.600

BC CSU Sibiu – CSM CSU Oradea 74-70 (13-20, 17-28, 23-10, 21-12)

BC CSU Sibiu: Davis 8 (1×3), Hardy 20 (1), Tincu, Dragoste, Paliciuc 5 (1), B. Popescu 11 (1), Lalovic 7 (1), Mijajlovic 20 (4), Cooper 3 (1). Antrenor: Dan Fleşeriu

CSM CSU Oradea: Mirkovic 11 (1×3), Mandache 15 (3), Barnette 19, Petrişor, Paşca, Denison 5, Comagic, Ţîbîrnă 7 (1), Pasalic 11 (3), Nicolescu 2, Sg. Pop. Antrenor: Cristian Achim. Asistent: Milan Mitrovic

Arbitri: Bogdan Podar – Bukuresti László, Costin Bogdănescu. Comisar FR Baschet: Stelian Bănică

Trimite articolul

X
Taguri:
baschet masculin ,
BC CSU Sibiu ,
Cristian Achim ,
CSM CSU Oradea ,
infrangere ,
liga nationala ,
Sibiu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    FOTO/VIDEO
    Victorie de marcă pentru FC Bihor! Echipa orădeană a câștigat meciul cu Farul și s-a calificat în grupele Cupei României
    FC Bihor a început meciul cu curaj și a obținut două lovituri de colț după o pătrundere impetuoasă a lui Orban (min 2).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Lucrările din Parcul 1 Decembrie, pe ultima sută de metri. Primăria Oradea va aplica penalizări pentru zonele neterminate
    După cum se prezintă situația în teren, lucrările de reabilitare și modernizare a Parcului 1 Decembrie din Oradea nu au mari șanse să fie finalizate integral până în 31 august, ultimul termen acordat după prelungiri succesive.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea nu va mai închiria scenă pentru concerte. Trupa IRIS a inaugurat achiziția făcută cu fonduri prin PNRR
    Primăria Oradea a achiziționat, în cadrul proiectului de reabilitare a Bastionului Crăișorul, finanțat prin PNRR, două echipamente care vor fi folosite la evenimentele organizate în municipiu.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea pune presiune pe constructori pentru lucrările prin PNRR. Firmele care nu respectă termenul limită, bune de plată
    Cu mai puțin de două săptămâni înainte de expirarea termenului limită, primarul Florin Birta a prezentat situația proiectelor finanțate prin PNRR în cadrul conferinței de presă organizate la finalizarea lucrărilor de restaurare și reabilitare a Bastionului Crăișorul din Cetatea Oradea. 2

    Cultură

    GALERIE FOTO
    „Mândra mea, Supermodel”, un eveniment-spectacol în viziunea artistei Angela Szabo
    Evenimentul a fost o fuziune între artă contemporană şi artă populară tradiţională transilvăneană.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cine este femeia norocoasă din Oradea care a dat lovitura vieții la Loto 6/49: „Cu acești bani îmi voi lua viața de la capăt”
    Femeia care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49 și-a ridicat, miercuri, 19 august 2026, premiul în valoare de 52.839.623,04 lei. Câștigătoarea, o femeie de 59 de ani din Oradea, spune că banii îi vor oferi șansa de a „își lua viața de la capăt”. 3
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X