După ce l-a pierdut în noul an pe Adrian Guţoaia, care va fi indisponibil pentru tot restul sezonului, echipa orădeană se confruntă cu o nouă problemă medicală. Dani Popescu urmează să fie operat şi el la tendonul lui Ahile al piciorului care i-a creat probleme în ultima perioadă. Internaţionalul român a efectuat un RMN, în urma căruia s-a stabilit necesitatea unei intervenţii chirurgicale pentru curăţirea tendonului respectiv. Dani Popescu urmează să fie indisponibil circa o lună după efectuarea operaţiei. În cazul în care recuperarea va decurge în mod favorabil, jucătorul ar urma să revină în echipa orădeană spre jumătatea returului. În turul actualului sezon, Dani Popescu a disputat 11 partide pentru CSM U Oradea, având medii de 3,5 puncte marcate, 1,5 recuperări şi 1.2 pase decisive pe meci. El este cel de-al patrulea jucător al echipei orădene care suportă o intervenţie chirurgicală în acest campionat, după Ţibîrnă, Guţoaia (ambii la genunchi) şi Sergiu Pop (la deget).
CSM U Oradea se află aşadar în situaţia de a nu putea beneficia de serviciile a nu mai puţin de patru jucători autohtoni la startul returului. Echipa orădeană mai are în lot patru jucători români: Paşca, Lupusavei, Hora şi Şt. Varga, ultimul fiind însă junior. Rotaţia formaţiei noastre va avea foarte mult de suferit în urma acestor indisponibilităţi, posibilităţile de schimbare ale jucătorilor pe parcursul meciurilor fiind drastic limitate.
Dani Popescu va fi operat la tendonul lui Ahile
Ghionioanele par să nu se mai oprească pentru vicecampioana României la baschet masculin, CSM U Oradea.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
România
Națională României e ratat o nouă calificare la Campionatul Mondial de fotbal, după ce a pierdut meciul de baraj cu Turcia, disputat la Istanbul, scor 0-1.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Evenimentul rutier a avut loc joi, 26 martie.
Cultură
Expoziţia prezintă lucrările a 20 de artişti din 13 ţări, prezentaţi în premieră în România.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Curtea de Apel Alba Iulia a admis, în cursul după-amiezii de joi, apelul declarat de Victor Micula în dosarul în care acesta a fost acuzat de accesarea ilegală a bazelor de date ale Ministerului de Interne și a dispus condamnarea acestuia la 3 ani de închisoare, cu suspendarea executării pedepsei pe un termen de supraveghere de 4 ani.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința din 26 martie, participarea municipiului la procedura de achiziție a unor active imobiliare scoase la vânzare de CFR Marfă, în cadrul valorificării bunurilor aflate sub sechestru ANAF.
Citiți principiile noastre de moderare aici!