bihon.ro Web analytics

Eșec dramatic în meciul doi: CSM Oradea a pierdut în ultimul minut partida cu CSA Steaua

De Gavril Nuțiu

CSM Oradea a pierdut în ultimul minut partida a doua cu CSA Steaua, scor 10-11.
Scris de Gavril Nuțiu - CSM Oradea a pierdut în ultimul minut partida a doua cu CSA Steaua, scor 10-11.

După înfrângerea drastică din primul meci, echipa orădeană a căutat revanșa și a avut o evoluție mult schimbată în bine în partida de sâmbătă. CSM a dominat întâlnirea în cea mai mare parte a timpului de joc și a fost aproape de un rezultat favorabil.

Steaua a început mai bine meciul și a condus, scor 0-2, dar gazdele au înscris trei goluri consecutive, prin I. Szabó, Czenk și R. Georgescu, prelunând conducerea pentru prima oară, scor 3-2. Primul sfert s-a încheiat la egalitate, scor 3-3, dar orădenii au intrat în avantaj la pauza mare, scor 6-5, prin golurile marcate de Asanovic 2 și N. Ilisie. Avantajul echipei noastre s-a menținut până la finele sfertului 3, scor 8-7. CSM Oradea s-a desprins la două goluri în secvența a patra a partidei, scor 10-8 (goluri Colodrovschi și Rustamov din 5 m), dar n-a fost suficient pentru victorie. Gazdele n-au reușit să gestioneze finalul de meci, permițând echipei bucureștene să întoarcă soarta întâlnirii. Vl. Georgescu a marcat din penalty pentru 10-9, apoi Negrean a egalat, scor 10-10, iar Fulea a înscris în ultimul minut golul victoriei steliste, scor 10-11.

„Este dureros și frustrant să pierdem așa, pe final, după ce am condus cu două goluri. Dar băieții au luptat, s-au dăruit și nu am ce să le reproșez din acest punct de vedere. După un prim meci total nereușit, am arătat că putem totuși să ne batem cu Steaua, iar acest lucru este dătător de speranțe în perspectiva Cupei României și a play off-ului. Am luat câteva goluri după erori individuale, iar acest lucru a contat mult în evoluția scorului. Doresc să mulțumesc publicului care ne-a susținut în aceste meciuri”, ne-a declarat antrenorul echipei CSM Oradea, Dorin Costrăș.

Bazinul acoperit Crișul. Spectatori: circa 200
CSM Oradea – CSA Steaua București 10-11 (3-3, 3-2, 2-2, 2-4)

CSM Oradea: Brakocevic, Gavriș – portari; Asanovic 3 goluri marcate, Kováts, N. Ilisie 1, I. Szabó 1, Rustamov 2, Dobre, Luncan, Colodrovschi 1, R. Georgescu 1, Czenk 1, Remeș, H. Ilisie. Antrenor: Dorin Costrăș. Secund: Ciprian Câmpianu

CSA Steaua: M. Țic, Drăgușin – portari; M. Gheorghe, Negrean 1, Fulea 3, Vancsik 1, Neamțu 1, Dragomirescu, Vl. Georgescu 3, Al. Gheorghe, Oanță, Robu, Goanță, Iudean, Mudrazlja 2. Antrenor: Aurelian Georgescu. Secund: Răzvan Cristescu
Arbitri: Mihai Bălănescu (București), Cosmin Baidoc (Oradea)