Competiția s-a desfășurat pe zgură și s-a aflat la cea de-a treia ediție. Aceasta a fost prima sa victorie într-un turneu ITF W15 la nivel de senioare.
Desemnată cap de serie nr. 5, Giulia Popa (în vârstă de 16 ani) a avut un parcurs fără greșeală, învingându-și toate adversarele, fără a pierde niciun set, după cum urmează:
- în turul 1: 6-2, 6-3 cu S Bărbulescu (România)
- în turul 2: 6-4, 6-1, cu Ioana Ștefania Boian (România)
- în sferturile de finală: 6-2, 6-4 cu Irina Fetecău (România)
- în semifinale: 7-5, 6-0 cu Anastasia Safta (România)
- în finală: 6-4, 6-3 cu Chiara Fornasieri (Italia)
La turneu au fost prezente jucătoare din România, Italia, Marea Britanie, Norvegia, Spania, India și Danemarca.
Giulia Popa a participat și la proba de dublu, dar fără succes, fiind eliminată în turul secund. Ea va lua parte în luna iulie la turneul WTA 250 de la Iași.
Giulia Safina Popa este legitimată la secția de tenis a CSM Oradea, fiind pregătit de antrenorul Lucian Popa (tatăl său) și preparatorii fizici Dana și Marius Marinău. Este considerată ca fiind una din marile speranțe de viitor ale tenisului orădean și românesc.
Citiți principiile noastre de moderare aici!