BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
Infrangere dramatica dupa prelungiri in meciul 2

Infrangere dramatica dupa prelungiri in meciul 2

la 3 May 2013 11:37 Reactualizat la: 9 May 2013 08:55
3 May 2013 11:37 Reactualizat la: 9 May 2013 08:55
Baschetbalistii oradeni au pierdut al doilea meci, dupa prelungiri, cu CSU Ploiesti din semifinalele Ligii Nationale de Baschet, scor 90-91. 
Scris de Demian - Baschetbalistii oradeni au pierdut al doilea meci, dupa prelungiri, cu CSU Ploiesti din semifinalele Ligii Nationale de Baschet, scor 90-91. 

Trimite articolul

X

Ploiestenii au fost mult mai motivati in meciul de joi seara dupa ce in primul meci au pierdut categoric, la diferenta de 20 de puncte. Contrar primului meci, oaspetii s-au aflat la timona partidei de joi seara. Primul sfert s-a dovedit a fi unul echilibrat, ploiestenii terminand cu un avans de doar 2 puncte, scor 22-24. Oradenii au fost intr- o cursa continua de urmarire a oaspetilor insa la pauza mare au intrat in dezavantaj de 4 puncte, 39-43.

Sfertul trei a fost unul de cosmar pentru CSM Digi Oradea, oaspetii reusind sa il castige la 9 puncte diferenta, ducand scorul general la 54-67. Incurajati de un public exceptional, oradenii au reusit sa revina in ultimul sfert ducand meciul in prelungiri. Finalul s-a dovedit a fi dramatic, in ultimul minut de joc oradenii aveau un avans de 2 puncte, 90-88, si doua lovituri de la linia pedeapsa. Din pacate, australianul Dillon le-a ratat pe ambele iar in urmatorul atac Miletic a inscris pentru oaspeti el primind si o aruncare libera cu care a dus scorul la 90-91. Cu 17 secunde inainte de final, Criastian Achim a cerut timp de odihna pentru a pregati ultimul atac. CSM Digi Oradea  a finalizat ultimul atac printr-o aruncare de la semi-distanta a lui Franklin insa aceasta nu a intrat in cos. CSU Ploiesti castiga astfel la limita meciul doi si egaleaza la scorul general al intalnirilor.

Cosgeterul partidei a fost Burlacu de la oaspeti cu 22 puncte reusite in timp ce cel mai bun jucator de la CSM Oradea a fost Daniel Dillon care a reusit 21 de puncte. 

Vladimir Arnautovic, antrenorul celor de la CSU Ploiesti a rasuflat usurat la finalul partidei dupa ce echipa sa era sa piarda meciul chiar daca l-a controlat autoritar pana aproape de final. “Ni se întâmplă a 3-a oară să controlăm meciul și în ultimele trei minute să pierdem un avantaj important. Nu pot să fiu mulțumit. Sigur, sunt mulțumit cu victoria. Felicit Oradea. A demonstrat că dacă nu reușești s-o bați atunci când trebuie te poate pedepsi.”

Antrenorul oradean Cristian Achim a fost revoltat de arbitrajul din acest meci: ”a fost o propagandă excepțională pentru acest sport. Din păcate rezultatul final a fost decis pe alte căi. Asta nu înseamnă că noi n-am avut punctele noastre slabe. Totuși, după părerea mea astăzi am fi meritat să câștigăm. Chiar i-am felicitat pe băieți după meci, din toată inima, de parcă ar fi câștigat. Însă, e foarte limpede că sunt dărâmați în acest moment. În general nu gândesc așa, însă dau dreptate tuturor celor care își propun să evite Asesoftul în playoff. Și nu mă refer doar la valoare și experiență. Îmi pare sincer rău că vorbesc despre așa ceva, dar nu se poate să dai o decizie ca asta. Pentru ce s-a fluierat tehnic? Câte situații de acest gen sunt într-un meci cu final echilibrat? Și de câte ori se fluieră?”

Chiar daca a criticat arbitrajul, antrenorul oradean nu a uitat sa isi felicite adversarii ”Nu vreau să scad din meritele Asesoftului. Din contră, consider că au făcut unul dintre cele mai bune meciuri în acest sezon. La aruncările de trei puncte a avut un procentaj senzațional.”

Urmatoarele doua partide vor avea loc la Brazi, pe 8 si 9 mai.

Trimite articolul

X
Taguri:
csm digi oradea ,
csu ploiesti ,
liga nationala de baschet ,
semifinale
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Educație

    Mihai Ardelean, întâmpinat cu flori și aplauze după ce a câștigat argintul la Olimpiada Internațională de Matematică de la Shanghai
    Câștigătorul medaliei de argint la Olimpiada Internațională de Matematică, orădeanul Mihai Ardelean de la Colegiul Național „Onisifor Ghibu”, a fost primit cu flori și aplauze la întoarcerea acasă.

    România

    Bolojan: România riscă să piardă milioane de euro dacă Legea salarizării nu este adoptată. Ce spune despre reducerea TVA și a accizei la carburanți
    Legea salarizării ar putea ajunge în Parlament la începutul lunii august iar miza proiectelor din PNRR este de miliarde de euro

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    „Naraţiunile luminii”, o expoziţie despre fragilitatea naturii şi reflexiile materiei în viziunea artistei Cristina Fazecaş
    Expoziţia artistei orădene construieşte un univers inspirat de ritmurile anotimpurilor şi felul în care lumina pătrunde, modelează şi dă formă.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    România

    Pensiile speciale cresc, în timp ce numărul pensionarilor obișnuiți scade: magistrații încasează peste 25.600 de lei pe lună
    Datele oficiale din primele șase luni a anului 2026 evidențiază că sistemul general înregistrează o depopulare silențioasă, pierzând zilnic mai mult de o sută de pensionari obișnuiți, în timp ce pensiile de serviciu cred constant.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea, în atenţia celebrei publicaţii The Guardian: „Orașul românesc care a blocat Pride patru ani la rând”
    The Guardian, publicație cunoscută pentru accentul pus pe drepturile omului, justiție socială și probleme de mediu, punctează faptul că din 2023, activiștii din orașul Oradea au solicitat permisiunea de a organiza evenimente Pride, dar cu toate acestea, în fiecare an s-au confruntat cu refuz. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident pe strada Avram Iancu din Oradea. Un motociclist a fost transportat la spital
    Un motociclist a fost transportat la spital, joi după-amiază, 23 iulie, în urma unui accident produs pe strada Avram Iancu din Oradea 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X