BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
Kádár Kálmán e noul antrenor al CSM Digi Oradea

Kádár Kálmán e noul antrenor al CSM Digi Oradea

la 25 May 2015 11:01 Reactualizat la: 25 May 2015 16:26
25 May 2015 11:01 Reactualizat la: 25 May 2015 16:26
Fostul internaţional orădean îşi încheie cariera de jucător şi va fi noul antrenor al campioanei.
Scris de Demian - Fostul internaţional orădean îşi încheie cariera de jucător şi va fi noul antrenor al campioanei.

Trimite articolul

X

Multipla campioană naţională la polo CSM Digi va porni la drum în viitorul sezon cu un nou antrenor principal pe banca tehnică: Kádár Kálmán. El va fi secondat de Ciprian Câmpianu, antrenorul cu care echipa orădeană a încheiat ediţia trecută a campionatului. Kádár este un jucător emblematic al poloului orădean, fiind unul dintre cei mai titraţi poloişti ai CSM Digi. A cucerit de opt ori titlul naţional, a fost ani la rând căpitanul campionilor şi a reprezentat cu cinste culorile echipei naţionale, cu care a luat parte la JO de la Londra 2012.

Nu va mai juca

În vârstă de 36 de ani, Kádár Kálmán anunţat luni că îşi încheie cariera de jucător, urmând să se dedice celei de antrenor. „Am luat această decizie, de a nu mai juca, pentru că în opinia mea nu se pot face ambele lucruri deodată. Voi mai juca eventual doar într-un meci de retragere. Aş mai fi avut capacitatea fizică de a mă pregăti, dar consider că s-a încheiat o etapă în viaţa mea, cea de jucător, acum va urma cea de antrenor. Consider că lipsa mea de experienţă ca tehnician este compensată de alte atuuri. Cred că nimeni nu cunoaşte mai bine decât mine lotul de jucători al echipei noastre, dar şi celelalte formaţii din campionat. Chiar dacă am jucat împreună, cred că mă voi bucura de respectul foştilor mei colegi, pentru că mi-am câştigat în apă, dar şi în afara bazinului, acest respect. Ca antrenor, voi fi tot aşa cum am fost ca jucător, dorind să obţin întotdeauna maximum posibil. Relaţiile cu foştii mei coechipieri vor fi acum altele, ca de la antrenor la jucători”, a declarat Kádár Kálmán.kadar1

„Cea mai bună decizie”

„Cred că am luat decizia cea mai potrivită pentru postul de antrenor al echipei. Am analizat foarte multe variante, au existat şi numeroşi antrenori care s-au autopropus la echipa noastră, ceea ce înseamnă că Oradea este totuşi un nume în polo. Am optat pentru Kádár Kálmán, care este o adevărată legendă pentru poloul orădean. Este un antrenor local, care cred că este cel mai potrivit pentru a continua, alături de secundul Ciprian Câmpianu, acţiunea de promovare a tinerilor jucători orădeni”, a explicat preşedintele CSM Oradea, Florin Birta.

Kádár Kálmán a ţinut să le mulţumească părinţilor şi soţiei, care l-au sprijinit necondiţionat în timpul carierei de jucător, precum şi tuturor antrenorilor care l-au pregătit de-a lungul anilor. El consideră că antrenorul care i-a marcat cel mai mult cariera este Cornel Gordan. „Domnul Gordan m-a promovat la prima echipă a CS Crişul când eram încă junior şi m-a lansat în poloul mare. Sub conducerea sa, am câştigat patru titluri de campion naţional cu CSM Oradea”, a afirmat noul antrenor al CSM Digi.

„Pentru mine, locul doi constituie un eşec”

Kádár Kálmán a afirmat că nu se teme de noua sa funcţie. „Nu simt nicio teamă, nu m-am temut niciodată în bazin. Am doar emoţii, dar cred că este ceva normal. Nu ştiu cum mă vor primi jucătorii, acum va exista o altă relaţie între noi, ca de la antrenor la jucători. Va fi greu să schimbăm ceva între noi, doar ne cunoaştem de atât de mult timp. E o chestiune de respect reciproc”, a explicat Kádár Kálmán.

Obiectivul noului antrenor este câştigarea campionatului şi a Cupei României, precum şi un parcurs cât mai lung în cupele europene. „Pentru mine locul doi constituie un eşec, doresc să fim întotdeauna cei mai buni, pe primul loc”, a declarat noul antrenor. „Nu putem avea alt obiectiv decât cucerirea unui nou titlu de campioană, dar şi a Cupei României. În ceea ce priveşte cupele europene, aşteptăm definitivarea formatului în care se vor desfăşura atât LEN Champions League, cât şi LEN Euro Cup. În funcţie de acest fapt, ne vom stabili un obiectiv în Europa. În orice caz, dorim să ne construim o echipă care să performeze şi în cupele europene”, a conchis preşedintele CSM Oradea, Florin Birta.

Retragerea jucătorului Kádár Kálmán lasă descoperit postul de fundaş în lotul echipei CSM Digi. „Postul de fundaş este unul delicat într-o echipă de polo. Vom încerca să transferăm un jucător pentru a ne consolida acest post. Vom căuta să aducem un fundaş străin, pentru că în România nu găsim, ei se află sub contract. Va fi greu de transferat şi din alte campionate, pentru că este deja destul de târziu, majoritatea jucătorilor de valoare şi-au găsit deja echipe”, a declarat antrenorul Kádár Kálmán.

Şi-a făcut ucenicia la CS Crişul

Kádár Kálmán nu se află la prima experienţă ca antrenor. Deşi a continuat să joace la CSM Digi, el a fost o perioadă de timp antrenor al echipei de Superligă a Crişului, alături de Eugen Băjenaru. „A fost o perioadă grea pentru mine, pentru că am fost în acelaşi timp şi antrenor şi jucător. Chiar dacă am antrenat echipa Crişul, nu am lipsit în tot acel timp de la niciun antrenament sau meci al formaţiei CSM Digi.

Alături de Iván Fejer, ca antrenor al CS Crişul

Alături de Iván Fejer, ca antrenor al CS Crişul

 

Doresc să le mulţumesc celor de la CS Crişul pentru că mi-au oferit posibilitatea de a mă iniţia în meseria de antrenor. Am simţit atunci primele satisfacţii în postura de tehnician”, a mărturisit noul antrenor al CSM Digi. Kádár Kálmán a afirmat că va promova jucători tineri ai CS Crişul la antrenamentele sau chiar în lotul echipei CSM Digi. „Am în vedere mai mulţi juniori, dar nu doresc să-i nominalizez acum. Mă voi consulta cu Ciprian Câmpianu, care poate că îi cunoaşte chiar mai bine decât mine şi împreună vom decide pe cine vom promova la prima echipă”, a spus Kádár Kálmán.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
antrenor ,
csm digi oradea ,
Kádár Kálmán
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Orădeanul Mădălin Călugăr a învins un rus și continuă cursa pentru medalie la Campionatul European de Box
    Pugilistul de la CS Crișul Oradea se descurcă bine la Campionatul European de Box pentru tineret U19, aflat în desfășurare în Serbia.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dan Pitic, speologul orădean care duce lumina în adâncuri în cele mai diverse peșteri turistice ale lumii
    Pentru Dan Pitic - spun angajatorii lui - iluminarea unei peșteri este mult mai mult decât instalarea de lămpi; este locul unde expertiza tehnică întâlnește viziunea artistică.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „A fost o partidă copy paste a meciului cu Unirea Slobozia”
    Antrenorii echipelor FC Bihor și ASA Târgu Mureș au avut stări de spirit diferite la conferința de presă de după meci. 1

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de caniculă în Bihor. Meteorologii avertizează asupra unui disconfort termic accentuat
    Duminică, 16 august, șase județe din vestul și nord-vestul României se vor afla sub Cod galben, din cauza temperaturilor ridicate și a disconfortului termic accentuat, potrivit unei avertizări transmise sâmbătă de ANM.

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale ale echipelor bihorene din Liga 3. Transilvania a câștigat cu o echipă din Ungaria, iar Bihorul Beiuș a învins CS Oșorhei
    Transilvania Sport Academy s-a impus sâmbătă cu scorul de 2-1 în meciul de acasă cu Monostorpály (Ungaria).

    FC Bihor

    FOTO
    Blestemul minutului 83. FC Bihor a terminat la egalitate meciul cu ASA Târgu Mureș și rămâne fără victorie în actuala ediție
    Echipa gazdă nu s-a putut baza în acest meci pe aportul a patru jucători de bază: Dragoș Tescan, Paul Antoche și Peter Gal Andrezly. Repriza întâi a fost săracă în faze de poartă. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X