BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
„Leii roșii” debutează joi în semifinalele turneului play off al Ligii Naționale.

„Leii roșii” debutează joi în semifinalele turneului play off al Ligii Naționale.

De Gavril Nuțiu
la 24 April 2024 16:31

„Leii roșii” debutează joi în semifinalele turneului play off al Ligii Naționale.

24 April 2024 16:31
CSM CSU Oradea începe cea de-a zecea serie contând pentru din semifinale din istoria clubului.
Scris de Gavril Nuțiu - CSM CSU Oradea începe cea de-a zecea serie contând pentru din semifinale din istoria clubului.

Trimite articolul

X
Adversara sa din această fază a competiției, CSO Voluntari, este o cunoștință mai veche a echipei noastre. Echipa ilfoveană ne-a creat probleme în ediția 2021/2022 a Ligii Naționale, când ne-a eliminat tot în semifinale, cu scorul general de 3-0. Cu un an înainte, în 2021, CSO Voluntari ne-a refuzat câștigarea Cupei României, adjudecându-și finala cu scorul de 72-65.

4 victorii consecutiv

Dar datele problemei s-au schimbat de atunci. CSM Oradea a câștigat ultimele patru dueluri directe cu echipa ilfoveană, contând pentru sezonul regulat al precedentelor două ediții de campionat. Bilanțul general al confruntărilor dintre CSM CSU Oradea și CSO Voluntari este de 6-6. „Leii roșii” s-au impus în actualul sezon cu scorurile de 96-89 (după o repriză de prelungiri) la Oradea, respectiv 95-87 la Voluntari.
Antrenorul Cristian Achim este circumspect înaintea acestei serii.

[eadvert]

„CSO Voluntari este o adversară foarte dificilă și imprevizibilă. Deține un lot redutabil, foarte numeros, cu jucători de valoare pe toate posturile. Acest fapt le permite să aibă o rotație lungă, fără să mențină prea mult timp jucătorii pe teren. Fără îndoială, vom avea o misiune dificilă în compania acestei echipe, dar nici nu putea fi altfel în această fază a turneului play off. Acest lucru nu înseamnă însă că ne temem, dimpotrivă, suntem optimiști și sperăm să avem câștig de cauză. Vom intra pe teren cu obiectivul victoriei, așa cum o facem de altfel de fiecare dată”, ne-a declarat reputatul tehnician orădean.

Meciul doi, la Arena Alexe

Referitor la faptul că protagonistele acestei serii au avut perioade diferite de timp pentru pregătirea semifinalei, Cristian Achim consideră că acest fapt nu contează prea mult. „Noi am avut într-adevăr un timp de odihnă mai lung, de opt zile, în timp ce Voluntariul a încheiat seria cu Sibiul abia în urmă cu trei zile. Dar nu cred că acest lucru va conta prea mult. De multe ori, o perioadă prea lungă de odihnă poate să scoată echipa din ritmul obișnuit și să creeze astfel, paradoxal, un dezavantaj. Să sperăm însă că nu va fi cazul pentru noi în acest meci”, a afirmat antrenorul echipei roș-albastre.

Meciul CSM CSU Oradea – CSO Voluntari are loc joi seară, la Oradea Arena, cu începere de la ora 19:00. Cea de-a doua partidă a seriei se va disputa sâmbătă, 27 aprilie, de la ora 17:45, la Arena „Antonio Alexe” (Oradea Arena fiind indisponibilă). Meciul 3 va avea loc la 1 mai, la Voluntari. Meciurile 4 și 5, dacă vor mai fi necesare, sunt programate la 3 mai, la Voluntari, respectiv 7 mai, la Oradea. În cea de-a doua semifinală a ediției se întâlnesc U BT Cluj-Napoca și FC Argeș Pitești.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    5 ani de închisoare pentru tranzacții cu drog „cristal”. Suspectul se întâlnea cu clienții lângă un magazin din Oradea
    Un bărbat de 39 de ani, din Oradea, a fost condamnat vineri, 21 august, la 5 ani de închisoare, cu executare, sub acuzația de trafic de droguri de mare risc, după ce polițiștii antidrog și procurorii DIICOT au documentat patru tranzacții efectuate de acesta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiție de 51 de milioane de lei la Dobrești: 120 de locuințe și clădirile publice vor fi încălzite cu biomasă
    În comuna Dobrești se pregătește o schimbare în modul de încălzire a locuințelor și clădirilor publice.

    Economic

    România pune bateriile pe lista scurtă a investițiilor în energie. Peste 230 de milioane de euro pentru stocare
    Două programe de finanțare, cu o valoare totală de peste 230 de milioane de euro, sunt pregătite pentru dezvoltarea unor noi capacități de stocare, într-un moment în care sistemul energetic se confruntă cu o combinație tot mai dificilă de producție variabilă, consum ridicat și capacități insuficiente de echilibrare.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiții de aproape 4 milioane de lei în comuna Chișlaz: cinci clădiri publice, modernizate energetic cu fonduri europene
    În satele din comuna Chișlaz au fost finalizate sau se apropie de finalizare mai multe proiecte de eficientizare energetică a unor clădiri publice, investițiile fiind realizate cu fonduri europene.

    BIHON Sport local

    ACS Transilvania Sport Academy a învins CSC Ghiroda și Giarmata Vii într-un meci amical. Autorul unicului gol are doar 16 ani
    Continuându-și pregătirile pentru viitorul sezon, echipa Transilvania Sport Academy a susținut o partidă de verificare în compania formației CSC Ghiroda și Giarmata Vii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A murit Cornel Bubui, cel cunoscut drept Moș Crăciun de la Oradea!
    Cornel Bubui s-a stins din viață. Anunțul a fost făcut public de soția sa, Margareta Bubui, printr-un mesaj postat pe Facebook. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X