BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
Obiectiv ratat pentru CSM Oradea. Declarații după meci: „Ne vom revanșa în campionat”

Obiectiv ratat pentru CSM Oradea. Declarații după meci: „Ne vom revanșa în campionat”

De Gavril Nuțiu
la 21 January 2023 18:00
3 Comentarii

Obiectiv ratat pentru CSM Oradea. Declarații după meci: „Ne vom revanșa în campionat”

foto: CSM Oradea
21 January 2023 18:00
Steaua a cucerit Cupa României, după finala câștigată în fața echipei noastre, scor 14-13.
Scris de Gavril Nuțiu - Steaua a cucerit Cupa României, după finala câștigată în fața echipei noastre, scor 14-13.

Trimite articolul

X
CSM Oradea a ratat primul trofeu intern din acest sezon, în care pornea ca principală favorită. Echipa orădeană s-a dovedit departe de forma arătată la finele anului trecut, când a reușit să elimine formația stelistă din LEN Euro Cup.
Dar cum se explică oare acest regres, pentru că este clar că echipa pregătită de antrenorii Ciprian Câmpianu și Christian Sandor nu s-a simțit deloc în largul său la turneul Cupei României? În afara finalei pierdute, orădenii au jucat modest și în meciul cu Dinamo, în care au egalat in extremis, evitând o înfrângere la care nimeni nu se putea gândi înainte. Este foarte frustrant de constatat că după ce a transferat aproape o jumătate de echipă de la marea rivală, echipa noastră tot nu reușește să fie mai bună. Din cele 4 meciuri directe disputate în actualul sezon (unul în Superligă, unul în Cupa României și două în LEN Euro Cup), Steaua a câștigat două, unul s-a încheiat la egalitate și doar unul singur a revenit echipei noastre, cel din bazinul propriu.
Finala a oferit un meci extrem de disputat, cu dese răsturnări de situație și s-a încheiat cu scorul de 14-13 (3-1, 4-4, 3-6, 4-2) în favoarea Stelei. CSM a început foarte slab partida, fiind condusă cu 3-0. Orădenii au echilibrat disputa și au egalat în sfertul secund, scor 5-5, după care Țic a apărat un penalty executat de Vuskovic. Din păcate, scorul la pauza mare a fost favorabil tot Stelei, scor 7-5. CSM Oradea a făcut un sfert 3 remarcabil, adjudecat cu 6-3 și a condus înaintea ulltimului sfert cu scorul de 11-10. Sfertul 4 a fost de coșmar pentru echipa noastră, care a încasat nu mai puțin de patru goluri și a înscris doar două. CSM ar fi putut restabili egalitatea la ultima fază, în care a atacat inclusiv cu portarul Țic, dar nu a putut să înscrie un gol care ar fi trimis finala la penalty-urile de departajare. Meciul s-a încheiat astfel cu victoria la limită a Stelei, scor 14-13, iar marea noastră rivală a cucerit Cupa României 2023.
Golurile întâlnirii au fost marcate de Neamțu 4 (unul din 5 m), Vuskovic 3, Vl. Georgescu 3 (1 din 5 m), Klikovac 1, Goanță 1, Moskov 1, Oanță 1, respectiv Negrean 4, Asanovic 3, M. Gheorghe 3 (toate din 5 m), N. Ilisie 1, Dragomirescu 1, Vancsik 1. Au condus arbitrii Adrian Alexandrescu (Oradea) și Mihai Bălănescu (București).

Formația orădeană trebuie să-și revină foarte rapid după acest eșec, să învețe din greșelile comise și să-și strângă rândurile pentru meciul de miercuri, cu Panionios Atena, din prima manșă a sferturilor LEN Euro Cup.

Jucătorul orădean a afirmat însă că această distincție nu îl bucură, în condițiile în care Steaua a cucerit trofeul.
„Nu sunt deloc bucuros, pentru că aș fi preferat să câștigăm noi Cupa. Din păcate, Steaua a fost cea care și-a adjudecat trofeul, a avut ceva în plus față de noi în acest meci. Ne vom revanșa în campionat, unde sperăm să ne impunem noi și să câștigăm titlul”, a declarat Tiberiu Negrean, care a înscris 4 goluri în finală.
La rândul său, portarul Marius Țic a avut o evoluție remarcabilă, reușind să apere inclusiv două lovituri de la 5 m. Din nefericire, nu a fost suficient pentru victorie.
„Am putut să reacționăm după ce am fost conduși, am trecut la conducere, dar nu am reușit să ne menținem în avantaj. Am condus cu un gol înaintea ultimului sfert, însă Steaua a revenit și a câștigat. Ne-a lipsit ceva, poate că Steaua și-a dorit mai mult victoria în acest meci”, a afirmat Marius Țic.

[eadvert]

Trimite articolul

X
Taguri:
csm oradea ,
euro len cup ,
infrangere ,
steaua
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ile says:
    January 21, 2023 at 6:59 pm

    Degeaba aduci jucători dacă nu ai antrenor

    Reply
  2. gigi says:
    January 23, 2023 at 9:38 am

    ce vorbesti Ile?

    Reply
    • Ile says:
      January 23, 2023 at 12:21 pm

      Adevărul.Tu cum îți explici că aduci pe cei mai buni jucători de la Steaua și apoi iei bătaie și te mai chinui și cu Dinamo o echipă de pluton ai o explicație pentru jocu slab …

      Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Intervenție de urgență în zona Pieței Decebal din Oradea după ce o persoană a amenințat că își va lua viața
    Incidentul s-a petrecut în după amiaza zilei de luni, 29 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Coșmar în centrul unui sat din Bihor: curte transformată în focar de infecție, șobolani și incendiu printre gunoaie
    O gospodărie din localitatea Mișca, comuna Chișlaz, a devenit motiv de îngrijorare pentru locuitorii din zonă după ce, timp de aproape un an, în curte și în locuință s-ar fi acumulat cantități foarte mari de deșeuri menajere și resturi aflate în stare avansată de degradare. Situația a culminat vineri seara, când printre gunoaie a izbucnit un incendiu care a pus în pericol locuințele din apropiere și Căminul Cultural.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Conductă de apă spartă de un Dorel pe șantierul pasajului din zona Crișul. Alimentarea, reluată după patru ore
    O manevră executată de un muncitor al firmei Global Industrial a produs, în dimineața zilei de 29 iunie, o avarie majoră la o conductă de apă de mari dimensiuni, de 400, care asigură alimentarea locuitorilor din zona străzii Republicii. 2

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    După caniculă vin furtunile: Cod galben de instabilitate atmosferică în Bihor
    Avertizarea este valabilă în cursul zilei de marți, 30 iunie, între orele 12 și 23.

    BIHON Sport local

    După 35 de ani! Un nou duel de tradiție între generațiile 1973 de la FC Bihor și LPS Bihorul Oradea
    O tradiție începută acum 25 de ani este dusă mai departe de componenții generației 1973 de la FC Bihor și LPS Bihorul.

    Cultură

    Se schimbă amplasarea zonelor Festivalului Medieval 2026 în Cetatea Oradea. Consultaţi harta
    Schimbarea amplasamentului este determinată de faptul că șanțul Cetății Oradea cu acces din strada Clujului, locația în care s-a desfășurat festivalul în anii precedenți, se află în prezent în proces de reabilitare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X