BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
Opt victorii fără set pierdut! Primul turneu ITF câștigat de orădeanca Giulia Popa

Opt victorii fără set pierdut! Primul turneu ITF câștigat de orădeanca Giulia Popa

De Teodor Biriș
la 18 March 2023 09:26

Opt victorii fără set pierdut! Primul turneu ITF câștigat de orădeanca Giulia Popa

18 March 2023 09:26
Scris de Teodor Biriș

Trimite articolul

X

Tenismena Giulia Safina Popa a avut un parcurs excelent la turneul J60 de la Adazi (Letonia), desfășurat în perioada 13-17 martie. Sportiva legitimată la CSM Oradea, unde este antrenată de tatăl ei Lucian Popa, a reușit să câștige competiția deși a venit din calificări, înregistrând 8 victorii fără să piardă vreun set. Până să ajungă pe tabloul principal, Giulia Popa le-a învins în calificări pe Liva Valeine (Letonia), scor 6-0, 6-0, Austeja Vasiliauskaite (Lituania), scor 6-1, 6-0 și Anna Maria Tottrup (Estonia), scor 6-0, 6-0.

[eadvert]

Ajunsă pe tabloul principal, tenismena de la CSM Oradea și-a continuat linia, printre învinse numărându-se și principalele favorite la câștigarea turneului: Kamilla Cernousova (Letonia), scor 6-2, 7-5, Emilija Pranyte (Lituania, cap de serie nr. 1), scor 6-0, 6-0, Salome Fluri (Elveția, cap de serie nr. 7), scor 6-1, 6-1. În semifinale a dispus cu 6-3, 6-1 de favorita nr. 3 Mille Johanna Moerk (Danemarca), scor 6-3, 6-1, iar în finală a învins-o cu 6-1, 6-1 pe Stefaniya Pushkar (Ucraina).

„Acesta este primul turneu din circuitul ITF câștigat de Giulia Popa. Este vorba despre un turneu de categoria 4. În acest moment, sportiva de la CSM Oradea are un bilanț de 19 victorii și un meci pierdut în anul 2023. Giulia Safina Popa are 13 ani, a început să practice jocul de tenis la vârsta de 5 ani și este jucătoare de mână stângă. Ea a jucat finala Le Petit As, eveniment organizat în Franța, echivalentul Campionatului Mondial de tenis pentru copii, performanță obținută la începutul acestui an calendaristic”, mai informează site-un oficial al CSM Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
csm oradea ,
Giulia Safina Popa ,
tenis ,
turneu ITF
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Cu mulți debutanți în echipă, Transilvania Sport Academy a pierdut la scor primul meci în Liga 3
    La debutul în Liga 3, Seria 8, Transilvania Sport Academy a avut parte de un adversar redutabil la acest nivel, Sănătatea Cluj – formație care a evoluat în play-off-ul ediției trecute de campionat.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Trei puncte pentru Lotus Băile Felix. Un jucător nou venit a marcat golul decisiv
    Lotus Băile Felix și-a adjudecat cele trei puncte la debutul în noul sezon din Liga 3, Seria 8, la capătul unui meci destul de complicat cu tânăra echipă Viitorul Cluj.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    UPDATE Incendiu violent pe strada Calea Mareșal Alexandru Averescu din Oradea. Bărbatul resuscitat a murit: era un fotbalist cunoscut
    Incidentul s-a petrecut în seara zilei de vineri, 28 august.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    România

    Vești bune pentru șoferi: acciza la motorină scade din nou în septembrie
    Ministerul Finanţelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situaţiei de criză pe piaţa ţiţeiului şi/sau a produselor petroliere.

    Economic

    Terenurile din România care s-ar putea scumpi cu până la 20%. Ce schimbă noul Cod al Urbanismului
    Piața terenurilor din România intră într-o etapă în care nu doar locația și suprafața vor conta la stabilirea prețului.

    Economic

    Facturi mai mari fără aparate noi în casă. Cum crește consumul de energie din septembrie
    Schimbarea anotimpului se poate vedea și pe factura la energie electrică. Odată cu venirea toamnei, unele aparate din locuință sunt folosite mai des, iar diferența de consum poate deveni vizibilă de la o lună la alta.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X