BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
Parcurs european remarcabil pentru CSM Oradea

Parcurs european remarcabil pentru CSM Oradea

De Gavril Nuțiu
la 1 April 2020 09:12 Reactualizat la: 1 April 2020 09:13

Parcurs european remarcabil pentru CSM Oradea

Poloiștii orădeni s-au calificat în semifinalele LEN Euro Cup FOTO: ORADEABESTPHOTO.RO
1 April 2020 09:12 Reactualizat la: 1 April 2020 09:13
Echipele de polo și baschet masculin ale CSM Oradea au avut evoluții bune în cupele europene.
Scris de Gavril Nuțiu - Echipele de polo și baschet masculin ale CSM Oradea au avut evoluții bune în cupele europene.

Trimite articolul

X

Vicecampioana României la polo, CSM Oradea, a reușit cea mai bună performanță internațională a unei echipe românești de club în sezonul 2019/2020, calificându-se în semifinalele LEN Euro Cup.

În penultimul act

Formația pregătită de antrenorul Dorin Costrăș și-a început „aventura europeană” în LEN Champions League, izbutind să treacă de două tururi preliminare. Primul dintre ele a avut loc la Sabac (Serbia), unde orădenii au înregistrat două victorii și trei înfrângeri: 7-6 cu Apollon Smyrnis (Grecia), 13-5 cu Galatasaray Istanbul (Turcia), respectiv 6-7 cu Steaua Roșie Belgrad, 8-10 cu VK Sabac (ambele din Serbia) și 8-9 cu Dinamo Moscova (Rusia).

Clasată pe locul 4, CSM Oradea a acces în turul doi preliminar. Grupa a fost găzduită de propriul nostru bazin, iar orădenii s-au situat pe locul secund, după două victorii, 25-6 cu Lokomotiv Tbilisi și 9-8 cu CN Barcelona, respectiv un eșec, 4-16 cu AN Brescia. Calificarea în turul trei a fost obținută după remarcabilul succes în fața formației spaniole CN Barcelona.

În play off (turul III), CSM Oradea a înfruntat tot o echipă iberică, CN Terrassa, în fața căreia a suferit două înfrângeri, 7-10 (în deplaare) și 5-6 (acasă). Eliminată din LEN Champions League, echipa noastră a ajuns în sferturile de finală ale LEN Euro Cup, unde s-a revanșat în fața unei alte reprezentante a puternicului campionat din Spania, CN Mataro.

A fost o calificare de prestigiu, după o „dublă” tranșată la un singur gol, scoruri 12-9 la Oradea, respectiv 8-10 în deplasare. Este remarcabil faptul că Dorin Costrăș a eliminat echipa la care a activat ca jucător, iar apoi ca antrenor. Ajunsă în semifinale, CSM Oradea a fost învinsă în ambele manșe de către formația italiană CC Ortgia Siracusa, scoruri 4-10 (acasăÎ și 8-13 (în deplasare).

De subliniat că CSM Oradea a obinut a doua sa performanță în LEN Euro Cup, după accederea în finala ediției 2015/2016, când a jucat cu trofeul pe masă în compania echipei maghiare Ferencváros Budapesta.

14 meciuri

La rândul său, campioana en titre la baschet masculin, CSM CSU Oradea, a avut al doilea cel mai lung parcurs european din istoria sa, după cel din ediția 2016/2017. „Leii roșii” au început în FIBA Basketball Champions League, dar nu au reușit să treacă de primul tur preliminar, fiind eliminați de către Falco Szombathely, după o „dublă” tensionată, care a necesitat prelungiri în meciul-retur, de la Oradea.

Echipa noastră a părăsit Liga Campionilor, dar s-a putut înscrie în FIBA Europe Cup. Repartizată în Grupa A, CSM CSU a înregistrat patru victorii și două înfrângeri: 92-86 (acasă, după prelungiri) și 75-69 (în deplasare) cu BC CSU Sibiu, 67-87 (acasă) și 79-60 (în deplasare) cu Fribourg Olympic (Elveția), 77-88 (acasă) și 71-66 (în deplasare) cu Bahceșehir Koleji Istanbul (Turcia).

Clasată pe locul secund, formația noastră a acces în faza secundă a grupelor. Aici a jucat în Grupa J, în care a contabilizat două victorii și patru eșecuri: 80-75 (acasă) și 76-81 (în deplasare) cu U BT Cluj-Napoca, 86-80 (acasă) și 77-85 (în deplasare) cu Ironi Ness Ziona (Israel), 73-89 (acasă) și 62-68 (în deplasare, după prelungiri) cu Tsmoki Minsk (Belarus). Situată pe ultimul loc în grupă, CSM CSU Oradea și-a încheiat parcursul european după 14 meciuri disputate, cu un bilanț total de 7 victorii și tot atâtrea înfrângeri.

„Au fost două parcursuri foarte bune pentru ambele echipe. Din punctul meu de vedere, mai valoros este cel al echipei de polo, care a ajuns până în semifinale, în condițiile în care are un lot foarte tânăr, iar echipa este încă în proces de reconstrucție. La baschet ne așteptam la un parcurs lung, știind că avem o echipă bună, cu o experiență deloc de neglijat în Liga Campionilor”, ne-a declarat președintele CSM Oradea, Șerban Sere.

Trimite articolul

X
Taguri:
baschet ,
csm oradea ,
parcurs remarcabil ,
polo ,
Şerban Sere
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dezvăluirile unuia dintre fiii lui Viorel Pașca despre noaptea petrecută în arest: „Statul român ne-a tratat ca pe cei mai periculoși criminali”
    Într-un mesaj postat sâmbătă pe Facebook, unul dintre fiii lui Viorel Pașca, Sabin, a dezvăluit cum a fost tratat el și familia sa în orele petrecute în arest, acolo unde au fost trimiși ca urmare a emiterii unor ordonanțe de reținere de către DIICOT – Structura Centrală, în urma descinderilor din această săptămână la așezămintele familiei Pașca din Bihor.

    Bihon CSM Oradea

    Cu antrenorul „leilor roșii” pe banca tehnică, naționala Suediei a câștigat meciul cu Cehia
    Reprezentativa de baschet a Suediei a câștigat cu scorul de 87-76 meciul de pe teren propriu cu Cehia, contând pentru etapa a 5-a din Grupa H a calificărilor pentru FIBA Basketball World Cup 2027. Naționala Suediei este pregătită de antrenorul echipei CSM CSU Raiffeisen Oradea, Mikko Riipinen.

    Cultură

    Piese de patrimoniu în garderobă: costumele populare ale artistei Antonela Ferche-Buțiu
    Şapte costume populare complete din colecţia artistei bihorene au fost expuse la Roma.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Soacră și ginere, judecați pentru trafic cu „zăpadă”. Una din tranzacții s-a făcut prin apel video
    O femeie din Oradea și ginerele ei au fost condamnați la închisoare cu suspendare într-un caz în care au fost investigați de polițiștii antidrog și de procurorii DIICOT pentru efectuarea de operaţiuni cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive.

    Bihon CSM Oradea

    CSM CSU Raiffeisen Oradea nu i-a prelungit contractul lui Emmanuel Nzekwesi
    Internaționalul olandez Emmanuel Nzekwesi se desparte de echipa „leilor roșii”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea scoate la licitație cinci terenuri. Prețurile pornesc de la 40 de euro pe metrul pătrat
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din luna iunie, scoaterea la licitație publică a cinci parcele de teren aflate în proprietatea privată a municipalității. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X