BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
Trei poloiști orădeni convocați la lotul național de polo

Trei poloiști orădeni convocați la lotul național de polo

De Gavril Nuțiu
la 27 February 2020 13:09 Reactualizat la: 27 February 2020 13:09

Trei poloiști orădeni convocați la lotul național de polo

Vlad Georgescu
27 February 2020 13:09 Reactualizat la: 27 February 2020 13:09
România a prins pe ultima sută de metri turneul preolimpic de polo, profitând de retragerea Argentinei
Scris de Gavril Nuțiu - România a prins pe ultima sută de metri turneul preolimpic de polo, profitând de retragerea Argentinei

Trimite articolul

X

În perioada 21-30 martie, poloiștii tricolori își vor juca șansa la Rotterdam (Olanda), unde vor fi 12 echipe împărțite în două grupe. În „A” sunt Georgia, reprezentanta Asiei 1, Canada, Brazilia, Muntenegru și Grecia, în timp ce România e în grupa B alături de Croația, Olanda, reprezentanta Asiei 2, Rusia și Germania.

Lotul național se va reuni pentru un stagiu de pregătire în 2-6 martie la Izvorani. Printre cei 15 poloiști convocați se numără și Vlad Georgescu, Silvian Colodrovschi și Vlad Dragomirescu, componenți ai vicecampioanei CSM Oradea.

Dintre aceștia, Georgescu a făcut parte și din lotul cu care România a ocupat locul 11 la Campionatul European de polo de la Budapesta. Elevii lui Dorin Costrăș vor ajunge la lot abia după manșa retur din semifinalele LEN EuroCup.

Nu lipsesc din lot portarii orădeni Marius Țic (Steaua) și Șerban Abrudan (Dinamo), precum și alți jucători care în trecut au evoluat la Oradea: Andrei Prioteasa, Tiberiu Negrean, Robert Gergelify și Levente Vancsik.
Ceilalți componenți fiind Tudor Fulea, Alexandru Vătrai, Victor Antipa, Nicolae Oanță și Cosmin Radu.

După primul stagiu, naționala se va deplasa la turneul internațional de la Hamburg (Germania), urmând să să revină la Ivorani pentru partea finală a pregătirii (13-20 martie).

„La Rotterdam se joacă în sistem fiecare cu fiecare în faza grupelor. Primele patru clasate în fiecare grupă se califică mai departe, iar apoi se trece la jocuri eliminatorii (sferturi de finală, semifinale, meci pentru locul 3 și finala). Primele trei clasate la încheierea acestui turneu se califică la Jocurile Olimpice de vară 2020, de la Tokyo, Japonia. Opt echipe sunt deja calificate pentru Jocurile Olimpice în concursul de polo masculin. Acestea sunt: Serbia, Italia, Spania, Ungaria, SUA, Australia, Africa de Sud și Japonia. Al 9-lea loc va fi ocupat de o echipă din Asia, iar ultimele trei locuri se vor decide la turneul preolimpic de la Rotterdam”, mai informează site-ul CSM Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
convocati lot national ,
csm oradea ,
lot national polo ,
turneu preolimpic
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorean căutat în Ungaria pentru spălare de bani, obligat de Curtea de Apel Oradea să poarte brățară de monitorizare
    Un bărbat de 40 de ani, originar din Oradea, a fost pus sub control judiciar pentru 30 de zile ca urmare a emiterii, de către autoritățile judiciare maghiare, a unui mandat european de arestare pe numele lui.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    HRAM LA MĂNĂSTIREA IZBUC VINERI - 17 APRILIE 2026
    Cu aleasă bucurie duhovnicească și cu inimile deschise spre harul lui Dumnezeu, vineri, 17 aprilie, cu prilejul praznicului „Izvorul Tămăduirii”, Sfânta Mănăstire Izbuc își va sărbători hramul printr-un bogat program liturgic, spre folosul sufletesc al tuturor credincioșilor și pelerinilor.

    FC Bihor

    FC Bihor decolează miercuri spre București. „Întâlnim o echipă cu experiență și calitate”
    Meciul Steaua – FC Bihor este programat miercuri, 15 aprilie, de la ora 19:00, pe Stadionul Ghencea, în direct la Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO+VIDEO
    Cu jandarmii în biserică, în timpul slujbei. Abatele Fejes Rudolf a fost evacuat din spațiile ocupate în clădirea Colegiului „Mihai Eminescu”
    Potrivit notificării transmise de executorul judecătoresc Moza Gheorghe, în data de 14 aprilie a fost programată o nouă încercarea de pune în aplicare a sentinței prin care se dispunea evacuarea abatelui Fejes Rudolf Anzelm din spațiile de la parterul și etajul întâi al clădirii Colegiului Național „Mihai Eminescu”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 100 de persoane internate în spitalele din Bihor din cauza pneumoniilor
    Deși numărul de viroze este în scădere față de săptămânile trecute, internările cauzate de pneumonii au crescut substanțial săptămâna trecută, 105 persoane ajungând la spital din cauza lor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat din Oradea a ajuns în arest după ce încălcat pentru a treia oară ordinul de protecție emis pentru soția sa
    Vineri, 10 aprilie, în urma administrării probatoriului, polițiștii Biroului Poliției de Proximitate – Poliția Municipiului Oradea au dispus reținerea, pentru 24 de ore, față de un bărbat, de 28 de ani, din Oradea, cercetat pentru comiterea infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X