BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
Una caldă şi una rece, cu Corona Sportul Studenţesc

Una caldă şi una rece, cu Corona Sportul Studenţesc

la 8 October 2017 16:35
8 October 2017 16:35
CSM Digi a înregistrat o victorie, scor 7-5, respectiv o înfrângere, scor 4-5, în compania celor de la Corona Sportul Studenţesc, în etapa inaugurală a Superligii Naţionale de polo.
Scris de farcas - CSM Digi a înregistrat o victorie, scor 7-5, respectiv o înfrângere, scor 4-5, în compania celor de la Corona Sportul Studenţesc, în etapa inaugurală a Superligii Naţionale de polo.

Trimite articolul

X

Echipa orădeană nu a mai repetat evoluţiile bune din turneul de Liga Campionilor decât parţial, în prima partidă. Corona Sportul Studenţesc a oferit o replică bună, echipa braşoveană fiind întărită faţă de sezonul trecut cu trei noi „stranieri” – Jerkovic, Ivovic şi Jajcinovic, plus câţiva jucători ex-orădeni – A. Creţu, Abrudan, Jiganea şi Buda.

Ambele întâlniri au fost deosebit de echilibrate.

În primul meci, oaspeţii au deţinut iniţiativa până în ultimul sfert, adjudecat însă fără drept de apel de echipa noastră. Portarul Gojko Pjetlovic a avut un rol determinant în această victorie. Spaniolul Marc Rocca a primit cartonaşul roşu, în urma unei altercaţii cu un adversar. El nu a mai avut drept de joc în partida a doua, fiind suspendat. La CSM Digi a debutat olandezul Jesse Koopman, care a marcat cinci goluri în această „dublă”.
Cel de-al doilea meci a avut o desfăşurare oarecum opusă. CSM Digi a început mai bine meciul, dar oaspeţii au revenit, obţinând victoria în sfertul patru, după nenumărate ratări ale orădenilor.

„După cum am mai spus, noi ne aflăm abia la început de drum, încă suntem în căutări şi trebuie să ne găsim formula de joc, să ne îmbunătăţim relaţiile dintre jucători. Per ansamblu, cred că echipa a dat totul pentru a câştiga şi al doilea meci. Ne-a lipsit şi Marc Rocca, s-a resimţit şi oboseala acumulată după turneului de Liga Campionilor, chiar dacă au revenit în echipă Koopman şi Remeş. Problema noastră a fost atacul, care nu a funcţionat. Am ratat şi foarte mult şi în aceste condiţii, Corona Sportul şi-a adjudecat victoria”, ne-a declarat antrenorul CSM Digi, Dorin Costrăş.

CASETA TEHNICĂ

Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”

CSM Digi Oradea – Corona Sportul Studenţesc Braşov 7-5 (1-2, 1-1, 2-2, 3-0) şi 4-5 (2-1, 0-1, 1-1, 1-2)

CSM Digi: Pjetlovic, Gavriş – portari; Vancsik 2+, Dobre, Czenk, I. Szabó 1+2, R. Szabó 1+0, Rocca (primul meci), Kováts, Gergelyfi, R. Georgescu, Koopman 3+2, Remeş, Nichita. Antrenor: Dorin Costrăş. Secund: Ciprian Câmpianu

Corona Sportul Studenţesc: Dochian, Ş. Abrudan – portari; Albu, Vl. Georgescu 1+0, Bota, Drăghici 1+0, Pantazi, Ivovic 1+0, Vlăsceanu, A. Creţu 0+2, Oanţă 1+0, Jajcinovic, Jerkovic 1+3 (1 din penalty), Jiganea, Buda. Antrenor: Aurelian Georgescu

Arbitri: Alexandru Mustaţă (Bucureşti), Brosovszki Attila (Arad)

Superiorităţi numerice / Fructificate: 4/0 – 6/0, respectiv 1/0 – 1/1

Cartonaşe roşii: Marc Rocca / -, în primul meci

Fază controversată la ultimul atac orădean

POLO. CSM Digi a avut ultimul atac în meciul al doilea cu Corona Sportul Studenţesc, fază în care Jesse Koopman a beneficiat de un fault. El a fost împiedicat însă să arunce la poartă de un adversar, moment în care gazdele au solicitat penalty, conform regulamentului care este asemănător cu cel de la handbal (dacă un jucător nu este lăsat să tragă la poarta adversă pe parcursul ultimului minut de joc, echipa care se apără este sancţionată cu penalty).

Arbitrul Alexandru Mustaţă a apreciat însă că jucătorul orădean nu se afla încă în poziţie de tragere la poartă, ci doar se pregătea pentru a şuta.

Trimite articolul

X
Taguri:
Corona Sportul Studenţesc ,
csm digi ,
polo ,
Superliga Naţionala
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Sportivii de la CS Wolf Oradea au cucerit 9 medalii la Campionatul European din Slovenia
    966 de sportivi din 32 de țări au participat la Campionatul European ce Taekwon-do ITF, desfășurat în perioada 13-19 aprilie la Maribor (Slovenia).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Ziua Internațională a Cărții a fost sărbătorită la Liceul Teoretic ,,Gabriel Țepelea” Borod
    Ziua Internațională a Cărții a fost sărbătorită astăzi, într-un mod inedit, la Liceul Teoretic ,,Gabriel Țepelea” din Borod, prin organizarea unei expoziții cu vânzare a celor mai iubite cărți de la Librăria Cair Paravel din Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea pierde aproape 6,5 milioane de lei de la bugetul de stat pentru inelul metropolitan din Oradea
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința extraordinară din 23 aprilie, actualizarea contribuției de la bugetul de stat și de la bugetul local pentru finanțarea obiectivului de investiții „Inel Rutier Metropolitan Oradea”.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Economic

    Investiție de top: o firmă din Oradea intră într-un proiect de aproape 185 milioane lei
    Compania Transgex SA, listată la Bursa de Valori București sub simbolul TRNG, a anunțat semnarea unui acord-cadru semnificativ cu Romgaz, unul dintre principalii jucători din sectorul energetic românesc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident cu patru mașini și un moped pe Podul Sf. Ladislau din Oradea. O persoană rănită va fi transportată la spital
    Evenimentul rutier s-a produs joi, 23 aprilie, în jurul orei 12:51.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Direcția de Mediu Bihor: peste 6.200 de solicitări și monitorizare extinsă a poluării în 2025
    Raportul evidențiază activitatea desfășurată sub coordonarea Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor și a Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP), instituție înființată prin OUG 103/2024, prin reorganizarea structurilor de mediu la nivel național.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X