FC Bihor a avut prima ocazie în minutul 5, când Enceanu a șutat la semiînălțime de la marginea careului, dar portarul Bura a respins în corner. Gazdele au deschis scorul prin Albert Stahl (min 13), care a scăpat în spatele fundașilor adverși și a plasat mingea pe lângă portar. Ionuț Ban (min 38) a beneficiat de o lovitură liberă din poziție favorabilă, dar a șutat imprecis. Chirițoiu (min 40) a expediat mingea spre poartă, după o acțiune a lui Stahl pe partea stângă, dar șutul său a fost blocat. Același Chirițoiu (min 45) a executat o lovitură liberă puțin peste poartă. Stahl a șutat periculos, dar fără efect pe tabela de marcaj, după o fază în Gunie a fost faultat, dar s-a lăsat avantaj.
Orădenii au beneficiat de numeroase oportunități în cea de-a doua repriză. Enceanu (min 47) a tras la poartă la firul ierbii, dar portarul a respins în corner. Oaspeții au fost periculoși doar o singură dată, prin Buia (min 51), care a șutat însă mult pe lângă poartă. Cea mai mare ocazie a meciului i-a aparținut lui Cocian, care a trimis alături de la circa 7 metri singur cu poarta goală, după o pasă ideală a lui Chirițoiu. Hora (min 70) a șutat peste bară din careu, iar în minutul următor, Panait a centrat periculos cu boltă, dar mingea a căzut peste transversală. Hora (min 81) a avut o bună oportunitate, dar șutul său este blocat de portar. Faza a continuat, iar Tescan a șutat din unghi, iar portarul a respins în corner. În minutul 90+1, tot Tescan a centrat aproape de linia porții, apoi s-a creat o învălmășeală în care mai mulți jucători orădeni s-au încurcat unul pe altul. Meciul s-a încheiat astfel cu victoria la limită a orădenilor, care au suferit la finalizare.
FC Bihor își va încheia seria meciurilor de verificare sâmbătă, 26 iulie, când va primi vizita formației CSM Olimpia Satu Mare, recent promovată în Liga 2. Partida va avea loc pe Stadionul Iuliu Bodola, cu începere de la ora 12:00.
CASETA TEHNICĂ
Stadionul Iuliu Bodola. Spectatori: circa 1.000
FC Bihor – CSC Ghiroda și Giarmata Vii 1-0 (1-0)
A marcat: Albert Stahl 13
FC Bihor: Arsenie Mocan – Sebastian Cucu, Abel Popa (79 Loren Ioviță), Mihai Kereki (45 Andrei Gal), Ionuț Ban (62 Dan Panait), Călin Tudor (70 Asadbek Beglarkhanov), Rareș Enceanu (83 Lucas Ferche), Angelo Cocian (62 Dragoș Tescan), Albert Stahl (62 Luca Tincău), Răzvan Gunie (căpitan), Andreas Chirițoiu (62 Ioan Hora). Antrenor: Erik Lincar
CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Kot Bura – Andrei Lixandru, Adelin Pașca, David Pop, Adrian Ilie, Cosmin Mancaș, Gabriel Stoi, Patrick Andreaș, Gabriel Precu, Andrei Ciovincă, Sebastian Velotă. Au mai jucat: Tudor Ciocan – Mădălin Sturzu, Dragoș Datcu, Răzvan Ristin, Petrișor Jichici, Darius Buia, Alexandru Chindlea, Călin Ciobanu. Antrenor.: Călin Cojocaru
Arbitri: Valentin Zah – Marius Matica, Ovidiu Timar (toți din Oradea)
Citiți principiile noastre de moderare aici!