BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
FC Bihor
FC Bihor a pierdut meciul cu echipa croată de Conference League. Doi atacanți trecuți prin Superligă au marcat în poarta orădenilor

FC Bihor a pierdut meciul cu echipa croată de Conference League. Doi atacanți trecuți prin Superligă au marcat în poarta orădenilor

De Teodor Biriș
la 12 July 2026 12:47 Reactualizat la: 12 July 2026 17:40

FC Bihor a pierdut meciul cu echipa croată de Conference League. Doi atacanți trecuți prin Superligă au marcat în poarta orădenilor

Stipe Jurić, pe vremea când juca la Oțelul FOTO: SC OȚELUL GALAȚI
12 July 2026 12:47 Reactualizat la: 12 July 2026 17:40
FC Bihor Oradea și-a măsurat duminică forțele cu NK Varaždin (Croația), cel mai valoros adversar din cantonamentul sloven. Partida trebuia să se dispute sâmbătă la ora 19:00, însă a fost amânată din cauza vremii nefavorabile de la Rogla pentru duminică la ora 11:00.
Scris de Teodor Biriș - FC Bihor Oradea și-a măsurat duminică forțele cu NK Varaždin (Croația), cel mai valoros adversar din cantonamentul sloven. Partida trebuia să se dispute sâmbătă la ora 19:00, însă a fost amânată din cauza vremii nefavorabile de la Rogla pentru duminică la ora 11:00.

Trimite articolul

X
NK Varaždin s-a clasat pe locul 3 în prima ligă croată, după mult mai cunoscutele Dinamo Zagreb și Hajduk Split, și va evolua în Conference League cu cehii de la Hradec Kralove în 23 și 30 iulie.
NK Varazdin a deschis scorul în minutul 18 prin atacantul bosniac Stipe Jurić, fost internațional de juniori și U21, jucător cu 32 de meciuri și 5 goluri în Superligă pentru Oțelul Galați și CFR Cluj (1-0). Croații și-au majorat avantajul în minutul 31 prin fundașul central, internațional nord-macedonean, Mario Mladenovski (1,91 m), care a punctat cu o lovitură de cap (2-0).
Orădenii au redus din diferență în minutul 79, când Antonio Cruceru a fructificat un penalty obținut de Alexandru Bota (2-1)
Patru minute mai târziu, croații au refăcut diferența (3-1) prin reușita atacantului croat Ivan Mamut (1,92 m), jucător trecut și el prin Superligă la U Craiova și FCSB, cu 40 de jocuri și 4 goluri în prima ligă românească.
NK Varazdin a jucat în 2 iulie cu FC Voluntari, fosta colegă a FC Bihor în Liga 2, nou promovată în Superligă, de care au dispus cu 2-1.
Pentru FC Bihor au evoluat: I. Chirilă (46 E. Cadar) – Sz. Kilyen (46 P. Gal Andrezly), A. Popa (46 A. Gal), P. Antoche, S. Șerban (46 M. Velisar) – I. Filip (46 A. Cruceru), T. Călin – I. Hora (60 A. Orban), A. Cocian (46 Al. Bota), M. Berchez (46 Al. Boiciuc) – N. Modan (80 M. Moruț). Antrenor: Erik Lincar
NK Varazdin a început jocul în formula: Zelenika – Lesjak, Mladenovski, Tepšić, Posinković, Puclin, Marina, Duraković, Bočkaj, Vuk, Jurić.
„A fost un meci foarte bun, prin care și jucătorii noștri au putut vedea ce nivel se joacă în cupele europene. Am întâlnit o echipă puternică și s-a văzut diferența în duelurile unu contra unu, majoritatea fiind câștigate de adversari. Este dificil să joci împotriva unor asemenea echipe, dar pentru noi a fost un antrenament foarte bun, din care avem multe de învățat. Ne interesează să pregătim pe toată lumea pentru începutul campionatului. Sunt mulțumit de atitudinea și determinarea băieților, nu am ce să le reproșez. Când diferența de valoare este mare este greu să pui probleme, însă tocmai astfel de meciuri ne arată nivelul la care suntem și ce trebuie să îmbunătățim”, a concluzionat Erik Lincar, după duelul cu croații, citat de fcbihor.ro.
În primul meci de pregătire în Slovenia, FC Bihor Oradea a învins cu 1-0 pe NK Pergola Misteral Jadran Dekani, formație clasată pe locul 10 în liga a doua slovenă în sezonul trecut, prin golul marcat de Matei Berchez în minutul 58.
Pe perioada stagiului de la Rogla, FC Bihor va mai întâlni pe NK Kety Emmi Bistrica (locul 6 în ediția trecută în Liga 2 din Slovenia, în 14 iulie) și NK Rudeš Zagreb (Croația), formație care a câștigat liga a doua și a promovat în primul eșalon.

Trimite articolul

X
Taguri:
cfr cluj ,
Conference league ,
fc bihor oradea ,
NK Varazdin ,
otelul galati ,
Stipe Jurić
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    „Contabilul” care îți poate pune firma în pericol. Greșeala pentru care poți plăti până la 20.000 de lei
    Tot mai mulți antreprenori aleg să externalizeze serviciile de contabilitate, însă alegerea persoanei sau a firmei care preia această responsabilitate nu ar trebui făcută doar în funcție de preț.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Ne batem ca și câinii”. Un bărbat a amenințat un polițist și a avertizat că-și incendiază mașina în fața secției
    „Ne batem ca câinii, ne omorâm unul pe altul!”. A fost una dintre amenințările pe care un bărbat de 63 de ani le-a aruncat unui polițist și pentru care a fost cercetat de procurorii din Salonta pentru ultraj. Doar că la un moment dat anchetatorii au hotărât să renunțe la investigații, considerând că nu există un interes public în continuarea urmăririi penale.

    Stiri Inter(Nationale)

    Avertisment pentru turiștii români din Grecia. O simplă pietricică luată ca suvenir poate aduce o amendă usturătoare
    Turiștii care vizitează plaja Lalaria, una dintre cele mai spectaculoase din Grecia, riscă amenzi considerabile dacă iau pietricele de pe plajă drept suvenir.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    Angajari BIHON

    Jurnal Bihorean si Bihari Naplo angajează distribuitori de presă

    Bihon CSM Oradea

    Noul lot al „leilor roșii” va fi prezentat la Teatrul Regina Maria
    Suporterii sunt așteptați la acest moment festiv din deschiderea sezonului. Conducerea Cubului Sportiv Municipal Oradea va organiza miercuri, 19 august, cu începere de la ora 20:00, prezentarea oficială a lotului echipei de baschet CSM CSU Raiffeisen Oradea pentru sezonul 2026-2027. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident rutier pe DN1, în zona Aușeu. Doi copii au fost transportați la spital pentru investigații medicale
    Un accident a avut loc duminică, 16 august, pe DN1, în apropierea stației PECO din Aușeu, unde au fost implicate două autoturisme. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X