BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
FC Bihor
FC Bihor, in pericol să-şi piardă viitorul

FC Bihor, in pericol să-şi piardă viitorul

la 13 May 2015 14:02 Reactualizat la: 13 May 2015 14:08
13 May 2015 14:02 Reactualizat la: 13 May 2015 14:08
Orice jucător de la FC Bihor poate deveni liber de contract pentru că nu a fost plătit de 4 luni.
Scris de erdei - Orice jucător de la FC Bihor poate deveni liber de contract pentru că nu a fost plătit de 4 luni.

Trimite articolul

X

Preşedintele Mircea Fodor şi antrenorul Gheorghe Silaghi au fost protagoniştii conferinţei de presă organizată miercuri la sediul din strada Iosif Vulcan. Problema cea mai importantă ridicată a fost cea legată de jucătorii care nu îşi încheie contractul cu FC Bihor în 30 iunie, iar preşedintele Fodor a tras un semnal de alarmă. „Neplătiţi de patru luni ei pot oricând să devină liberi. Cum FC Bihor este acum un cadavru, hienele roiesc în jurul clubului şi vor halca cea mai crudă. Dacă ar exista circa 20.000 de lei am putea să plătim jucătorii tineri aflaţi sub contract şi nu ar mai putea deveni liberi. Astfel nu i-am pierde fără să primim bani pe ei. Clubul nu mai are niciun ban în cont, iar finanţatorul nu se grăbeşte să ne ajute. Singura speranţă în acest moment este să aduc un investitor privat cât mai repede. Acest club care este hulit de ani de zile, când este vorba de jucători atunci e bun. Aşa sărac cum e clubul scoate jucători. Îi aştept la negocieri pe cei care doresc jucători de la noi, dacă se mai poate negocia ceva”, afirmă Fodor.

Antrenorul Gheorghe Silaghi speră ca situaţia financiară să se rezolve cât mai repede pentru a nu pierde şi jucătorii mai experimentaţi. „Dacă am avea banii necesari n-aş ţine doar jucătorii tineri ci şi pe cei mai bătrâni pentru că toţi au dat dovadă de caracter. Aceşti băieţi au tras de ei şi au dus campionatul la capăt. Se întâmplă să joci mai sbal, să pierzi, chiar să retrogradezi, dar acest club nu trebuie să dispară. Situaţia e grea pentru că domnul preşedinte este pus în situaţia de a negocia în genunchi. Cine e nebun să-ţi dea un ban pe vreun jucător câtn acesta poate deveni liber? ”, e realist Silaghi.

În Anglia…la muncă!

Tehnicianul a fost impresionat de suferinţa jucătorilor în această perioadă. „Florin Pop, care a fost elevul meu la grupa de juniori A campioană a României, ne-a anunţat că pleacă în Anglia. Dar nu că şi-a găsit o echipă acolo ci să muncească. De asemenea, Cristi Andor mi-a zis ca nu mai are niciun ban, avea lacrimi în ochi. Suferinţa lor m-a impresionat, ca şi a celor care au familii, copii….Cine le-a promis bani să îi dea. Nu poți să vi să promiţi în faţa jucătorilor şi apoi să te dai la fund”, a adăugat Silaghi.

Florin Pop are 24 de ani şi este golgeterul echipei în acest sezon cu 4 goluri marcate.

O undă de speranţă vine şi în urma potenţialei amnistii fiscale în urma căreia cluburile de fotbal ar scăpa de datoriile la stat. FC Bihor ar mai avea de dat 1.150.000 lei către fisc prinse în insolvenţă şî încă un milion de lei acumulat din 2014 până acum.

În ceea ce priveşte banii alocaţi de la Consiliul Judeţean, preşedintele a afirmat că nu mai ştie nimic. „Aşteptăm să-i primim. Cu aceşti bani am salva situaţia şi nu am pierde gratis niciun jucător”, susţine Fodor.

Atât preşedintele cât şi antrenorul spun că nu ţin de scaun: „Dacă vine cineva şi spune că Fodor şi Silaghi trebuie să plece că vin banii, plecăm în secunda următoare. Important este ca FC Bihor să trăiască în continuare”,

Trimite articolul

X
Taguri:
FC Bihor ,
florin pop ,
Gheorghe Silaghi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Un fotbalist bihorean s-a transferat la campioana en-titre a Ungariei
    După un sezon în care a evoluat în Superliga, mijlocașul bihorean Efraim Zoltan Bödő a făcut pasul în prima ligă din Ungaria, unde a semnat cu campioana din sezonul trecut.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    Cultură

    Teatrul Szigligeti Oradea deschide stagiunea 2026/2027 cu o petrecere muzicală în aer liber, în Piaţa Ferdinand
    În noua stagiune publicul este invitat să descopere opere clasice și contemporane, spectacole muzicale, producții realizate pentru sala mare și spațiile studio, precum și spectacole de dans și de teatru de păpuși.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON Sport local

    Se schimbă regula în Liga 2! Doar echipele de drept privat vor putea evolua în play-off
    Anunțul a fost făcut de președintele Răzvan Burleanu la finalul ședinței Comitetului Executiv al FRF desfășurată miercuri la Casa Fotbalului. Decizia ar urma să devină operativă din sezonul 2028/2029.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 31.08.2026 - 04.09.2026 - PL Sacueni + PL Salonta + PL Alesd + PL Beius

    Cultură

    Lavanda Fest revine la Oradea cu produse artizanele şi culinare, momente artistice şi ateliere gratuite pentru copii
    Peste 50 producători și creatori români vor aduce la Oradea produse artizanale, delicii inedite și creații realizate în serii mici.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X