BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
FC Bihor
Tragedie! S-a stins din viață un fost fotbalist la FC Bihor Oradea, la doar 44 de ani!

Tragedie! S-a stins din viață un fost fotbalist la FC Bihor Oradea, la doar 44 de ani!

De Teodor Biriș
la 5 October 2025 13:10 Reactualizat la: 5 October 2025 13:57

Tragedie! S-a stins din viață un fost fotbalist la FC Bihor Oradea, la doar 44 de ani!

Vasile Georgiu FOTO: UTA ARAD
5 October 2025 13:10 Reactualizat la: 5 October 2025 13:57
Pe 18 octombrie ar fi trebuit să împlinească 45 de ani, dar nu a mai apucat pentru că Vasilică Georgiu a pierdut lupta cu o boală necruțătoare. Georgiu a jucat cu FC Bihor în prima ligă în sezonul 2003/2004.
Scris de Teodor Biriș - Pe 18 octombrie ar fi trebuit să împlinească 45 de ani, dar nu a mai apucat pentru că Vasilică Georgiu a pierdut lupta cu o boală necruțătoare. Georgiu a jucat cu FC Bihor în prima ligă în sezonul 2003/2004.

Trimite articolul

X

Vasile Iosif Georgiu a fost unul dintre cei mai promițători mijlocași din fotbalul arădean, iar în sezonul 2003/2004 a fost transferat la FC Bihor (n.r. – FC Oradea în aceea perioadă), care activa în prima ligă. A prins meciuri în prima ligă sub comanda lui Dumitru Dumitriu și Zsolt Muzsnay, după care a evoluat și în eșalonul secund la Oradea cu Marian Bondrea antrenor.

A debutat la FC Bihor în prima ligă în finalul meciului din deplasare cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, când l-a înlocuit pe Sebastian Sfârlea (27 martie 2004). Primul meci ca titular pentru „roș-albaștrii” a fost pe teren propriu, când FC Bihor a învins pe Ceahlăul Piatra Neamț, scor 2-1, în 14 aprilie 2004. În acel sezon pentru formația orădeană au mai evoluat arădenii Alin Zaha, Cristian Munteanu, Radu Mărginean și Răzvan Fritea.

În urmă cu un an a fost diagnosticat cu liposarcom, o tumoare malignă care apare la celulele grase ale țesutului moale, un tip rar de cancer. A urmat tratament oncologic, se părea chiar că a învins boala dar s-a simțit din nou rău și a pierdut lupta pentru viață duminică dimineața.

„La Oradea trebuia să ajungă Roland Nagy, însă a fost depistat cu hepatită. Așa am ajuns eu să dau probă la FC Bihor, tocmai într-un amical cu UTA. Am făcut deplasarea cu arădenii și am rămas la echipa adversă. Inițial, l-am avut pe dl. Dumitru Dumitriu antrenor și eram în primul unsprezece. Îi plăcea mult cum joc. Din păcate pentru mine, după câteva etape a fost înlocuit cu Zsolt Musznay. Și am trecut rezervă. Am fost titular și am câștigat primul meci din retur, cu Ceahlăul Piatra Neamț. Apoi, la Pitești, am fost lăsat pe banca de rezerve. Dar nu am depus armele, știam ce înseamnă să îți fie greu, pentru că înainte să ajung la FC Bihor am jucat în Divizia C la Universitatea Arad”, declara Vasile Georgiu într-un interviu acordat în această vară pentru fanatik.ro.

Vasilică Georgiu, al doilea din dreapta, pe rândul de sus FOTO: ROMANIANSOCCER.RO

Vasile Georgiu a mai evoluat la UTA, Universitatea Arad, Tricotaje Ineu, UTA, FC Bihor (Liga 1), Frontiera Curtici, Gloria Arad, UTA, Avântul Târnova, CS Vladimirescu 2003, CS Ineu.
Fotbalistul arădean a absolvit Facultatea de Educație Fizică și Sport, în ultimii ani a activat ca antrenor și a înființat un club de fotbal juvenil Sporting Arad, unde evolua și fiul său.

Dumnezeu să-l odihnească în pace! Sincere condoleanțe familiei!

Trimite articolul

X
Taguri:
Dumitru Dumitriu ,
FC Bihor ,
Vasile Georgiu ,
Vasilică Georgiu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Momente de groază pe Centura Oradea: un tânăr s-a aruncat în fața mașinilor și și-a provocat răni în fața șoferilor, cu cioburile unei sticle
    Incidentul s-a produs în seara zilei de joi, 18 iunie, puțin după ora 22.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fermier din Bihor, disperat după lucrări la o linie electrică: „Mi-e teamă că voi fi inundat din nou”
    Un agricultor din satul Câmpani de Pomezeu s-a adresat redacției Bihon.ro, pentru a transmite mesajul său de disperare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cabinet stomatologic, kinetoterapie și sală IT într-un nou centru destinat comunității din Viișoara
    În comuna Viișoara a fost inaugurat , obiectiv realizat de Compania Națională de Investiții, având o valoare totală de 6,14 milioane de lei.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O nouă prelevare de organe. O tânără de 31 de ani, aflată în moarte cerebrală, a salvat mai multe vieți
    Ficatul, rinichii și corneea unei femei aflate în moarte cerebrală în urma unui anevrism cerebral rupt au fost prelevate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor și trimise către centre de transplant din București și Cluj-Napoca.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiție record la Tinca: locuri de muncă și venituri consistente pentru bugetul local
    O investiție importantă pentru economia comunei Tinca a ajuns la final, după ce a fost realizată recepția unui obiectiv dezvoltat de compania Oul de Tinca.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat din Livada, arestat pentru tentativă de omor calificat: a trecut cu mașina peste un localnic, după un scandal la bar
    Un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bihor a hotărât să-l aresteze pe 30 de zile pe Iaroslav Iarco Valicsek, un bărbat din Livada acuzat de tentativă de omor calificat și conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, după ce l-a lovit cu mașina pe un consătean cu care a avut un conflict la un bar din localitate.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X