BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Jurnal Bihorean
Scapă de amenzi! „Țărănesc” devine cuvânt liber pe etichete

Scapă de amenzi! „Țărănesc” devine cuvânt liber pe etichete

De Ramona Pașcu
la 14 June 2025 14:00 Reactualizat la: 13 June 2025 11:32

Scapă de amenzi! „Țărănesc” devine cuvânt liber pe etichete

14 June 2025 14:00 Reactualizat la: 13 June 2025 11:32
Parlamentarii vin cu o inițiativă care ar putea pune capăt confuziilor și sancțiunilor aplicate producătorilor ce folosesc termenul „țărănesc” pentru a-și promova produsele.
Scris de Ramona Pașcu - Parlamentarii vin cu o inițiativă care ar putea pune capăt confuziilor și sancțiunilor aplicate producătorilor ce folosesc termenul „țărănesc” pentru a-și promova produsele.

Trimite articolul

X

Un proiect de lege, inițiat de mai mulți parlamentari PSD, înregistrat recent la Senat și propus spre dezbatere în regim de urgență, vizează clarificarea unui aspect tot mai contestat în relația dintre comercianți și autorități: utilizarea acestui cuvânt nu ar trebui considerată o practică de natură înșelătoare, atât timp cât produsul este corect etichetat.

Propunerea legislativă vizează completarea Legii nr. 363/2007 privind combaterea practicilor comerciale incorecte. Scopul este explicit: să se stabilească în mod clar că termenul „țărănesc” nu presupune automat o inducere în eroare a consumatorului și nici nu necesită o atestare oficială, spre deosebire de produsele denumite „tradiționale”, care intră într-o categorie reglementată strict.

Cu alte cuvinte, dacă un producător etichetează o pâine, o brânză sau o zacuscă drept „țărănească”, nu ar mai trebui să se teamă că va fi amendat pentru lipsa unei hârtii de atestare, atât timp cât lista ingredientelor este completă, corectă și conformă.

Un cuvânt… cu tradiție

Inițiatorii susțin că folosirea termenului „țărănesc” este adânc înrădăcinată în limbajul culinar românesc și în așteptările consumatorilor. Produsele „țărănești” evocă rețete simple, făcute „ca la țară”, fără aditivi și cu metode de preparare tradiționale, chiar dacă nu sunt, tehnic vorbind, produse „tradiționale” conform ordinului MADR nr. 724/2013.

În plus, în lipsa unei reglementări clare de până acum, autoritățile de control au aplicat sancțiuni în baza unor interpretări subiective, considerând că termenul este rezervat doar alimentelor atestate oficial. Această abordare a fost criticată de mediul de afaceri, mai ales în cazul micilor producători care nu pot susține procedura birocratică de atestare, dar nici nu își promovează produsele în mod fraudulos.

Dacă proiectul va fi adoptat, comercianții vor putea folosi termenul „țărănesc” fără a mai risca sancțiuni, cu condiția ca produsul să fie corect prezentat și să nu încalce normele generale privind etichetarea. Nu va mai fi necesară nicio autorizație specială, iar autoritățile de control vor trebui să se conformeze unei interpretări unitare.

Această schimbare legislativă ar aduce beneficii atât pentru producători, care vor avea mai multă predictibilitate legală, cât și pentru consumatori, care vor continua să regăsească pe rafturile magazinelor produse promovate cu un termen ce ține de identitatea culinară românească.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
etichete ,
produse romanesti ,
produse traditionale ,
taranesc
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Pacienții ar putea scăpa de adeverința de asigurat pe hârtie. Ce schimbări sunt propuse în sistemul medical
    Adeverința de asigurat ar putea să nu mai fie obligatorie pentru pacienți, potrivit unui proiect de modificare a Legii sănătății. Documentul ar urma să fie cerut doar în situații excepționale, dacă proiectul va fi adoptat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Proiecție de film Phoenix, ateliere și spectacole. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 10-12 iulie.

    România

    Amenzile rutiere neplătite în 90 de zile pot duce la suspendarea temporară a permisului. Cum se calculează perioada
    Conform normelor metodologice adoptate joi de Guvern, neplata amenzilor rutiere în termen de 90 de zile poate duce la suspendarea permisului de conducere.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    România

    Liderii din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit după decizia instanței. Ce strategie pregătesc în PNL
    Liderii liberali din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit joi seara, 9 iulie, în sistem hibrid, pentru a stabili strategia partidului după decizia Tribunalului București, care a suspendat hotărârile luate la Congresul PNL din 21 iunie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Chirurg orădean, arestat la domiciliu după ce a lovit un jandarm aflat în post la sediul BNR Cluj
    Chirurgul orădean Paul Andrei Țenț a fost trimis în arest la domiciliu pentru 30 de zile, acuzat că l-a amenințat și lovit pe un jandarm, în Cluj-Napoca.

    Educație

    Cinci unități de învățământ din județul Bihor au dobândit statut de „Școală europeană” în 2026
    A fost publicată lista unităţilor de învăţământ preuniversitar declarate câştigătoare în cadrul Concursului Național „Şcoală europeană” în anul 2026, inițiat de Ministerul Educației și Cercetării. Printre cele 85 de instituții școlare se numără și 5 din Bihor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X