BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Local DISABLED
Fraţii, lăsaţi cu buza umflată

Fraţii, lăsaţi cu buza umflată

la 26 March 2008 06:29
26 March 2008 06:29
ORADEA - Fraţii Micula s-au supărat pe Cornel Popa şi şi-au luat înapoi jucăria. A se citi Mercedesul de teren de care deputatul Popa se folosea când ajungea prin Bihor, SUV pus la dispoziţie de către magnaţii Ioan şi Viorel Micula.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - ORADEA - Fraţii Micula s-au supărat pe Cornel Popa şi şi-au luat înapoi jucăria. A se citi Mercedesul de teren de care deputatul Popa se folosea când ajungea prin Bihor, SUV pus la dispoziţie de către magnaţii Ioan şi Viorel Micula.

Trimite articolul

X

Parlamentarul va trebui, de acum, să-şi găsească un alt mijloc de locomoţie…

Motivul răcirii relaţiilor între Cornel Popa şi verii lui, Ioan şi Viorel Micula, e lista candidaţilor PNL pentru Consiliul Local Oradea. Mai pe româneşte, magnaţii industriei alimentare şi mass-media ar fi dorit să-şi impună iar oameni de casă în Consiliul Local, aşa cum s-a întâmplat şi în 2004. Astfel au ajuns consilieri locali pe lista PNL personaje precum Daniela Blahuţa, Monica Vid şi Adrian Sere, toţi angajaţi ai grupului de firme Transilvania şi European Drinks.

Una dintre condiţiile impuse însă de Ilie Bolojan pentru a accepta să fie candidatul PNL la Primaria Oradeaa fost tocmai eliminarea unor asemenea compromisuri. „Nu vreau o oaste de strânsură”, declara Bolojan cu ceva vreme în urmă. Pare-se că deputatul Cornel Popa, şef al PNL Bihor, i-ar fi promis lui Bolojan că lista PNL va fi lipsită de oamenii impuşi ai Fraţilor. Schimbarea de direcţie a lui Popa i-a surprins însă pe Micula, cărora le vine greu să accepte acum că nu mai dau ora exactă în PNL Bihor. „Ei au cerut să aibă oameni pe listă, să fie consultaţi, însă li s-au spus clar că nu mai facem greşeala asta. Iar ei s-au supărat”, ne-au spus sub protecţia anonimatului surse din PNL Bihor.

Bolojan se întoarce

În altă ordine de idei, azi va fi numit succesorul lui Ilie Bolojan la conducerea Secretariatului General al Guvernului, în persoana prefectului de Bacău, Gabriel Berca. Cel târziu luni va apărea în Monitorul Oficial numirea acestuia în funcţie.

Astfel, săptămâna aceasta Bolojan îşi încheie conturile cu Guvernul României, urmând ca săptămâna viitoare să se se reînscrie în PNL şi să-şi pregătească campania electorală pentru câştigarea Primăriei Oradea…

Călin Corpaş

Trimite articolul

X
Taguri:
ioan ,
micula ,
primaria oradea ,
viorel
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    FRF a anunțat cele 8 serii din Liga 3. Patru echipe bihorene se vor alinia la startul sezonului 2026/2027
    96 de echipe vor participa în noua ediție de campionat în Liga 3, câte 12 în fiecare din cele 8 serii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O tânără din Oradea era să rămână fără o parte din buză după o injecție cu acid hialuronic. Procedura, făcută într-un salon de tatuaje
    În noaptea de vineri spre sâmbătă, 14 - 15 august echipa de la Chirurgie Plastică și Estetică de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a intervenit în regim de urgență pentru o tânără care a suferit o ischemie acută a buzei în urma unei injectări cu acid hialuronic. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul director al ABA Crișuri, Dorel Dume, și șeful Serviciului Financiar, trimiși în judecată de DNA pentru abuz în serviciu
    Procurorii DNA Oradea au anunțat trimiterea în judecată a fostului director general adjunct al Administrației Naționale Apele Române (ANAR) și ex-director al Administrației Bazinale de Apă (ABA) Crișuri, Dorel Dume, acuzat de abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit (112 acte materiale). 1

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Deșeuri depozitate ilegal în comuna Suplacu de Barcău, incendiate de un consilier local
    Un incendiu izbucnit pe Dealul Viilor din satul Borumlaca, comuna Suplacu de Barcău, a ajuns în centrul unui scandal local legat de depozitarea și incendierea ilegală a deșeurilor.

    FC Bihor

    Viorel Domocoș: „Am mare încredere că băieții noștri vor face o surpriză în meciul cu Farul”
    FC Bihor primește miercuri, 19 august, vizita echipei Farul Constanța, în play off-ul Cupei României. 1

    Cultură

    Ediția aniversară a Carnavalului Florilor celebrează tradițiile și legăturile istorice dintre comunitățile din Oradea şi Debrecen
    Carnavalul Florilor a ajuns la cea de-a 60-a ediție. Debrecen va găzdui în perioada 18-23 august peste 350 de evenimente și activități culturale, recreative și artistice.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X