BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Americanii retrag 2.000 de militari din Bagdad

Americanii retrag 2.000 de militari din Bagdad

la 6 March 2008 14:43
6 March 2008 14:43
<p>Aproximativ 2.000 de militari americani sunt retrasi din Bagdad, ca parte a reducerii efectivelor militare americane din aceasta tara, a anuntat, joi, armata, informeaza Reuters.</p>
Scris de IM:ONLINE - <p>Aproximativ 2.000 de militari americani sunt retrasi din Bagdad, ca parte a reducerii efectivelor militare americane din aceasta tara, a anuntat, joi, armata, informeaza Reuters.</p>

Trimite articolul

X

Divizia aeropurtata 82 face parte dintre cei 30.000 de militari suplimentari trimisi in Irak anul trecut, in cadrul noii strategii americane.

“Pot spune ca se retrag si ca nu va veni nicio brigada de inlocuire”, a declarat purtatorul de cuvant Steve Stover.

De la desfasurarea trupelor suplimentare, violentele au scazut cu 60%, ceea ce l-a determinat pe comandantul trupelor americane din Irak, David Petraeus, sa anunte ca cinci dintre cele 20 de brigazi vor fi retrase pana in iulie 2008.

In prezent in Irak sunt mai mult de 150.000 de militari americani, dintre care 34.500 la Bagdad.

In noiembrie, o prima brigada, de circa 3.000 de militari, a fost trimisa acasa, fara a veni vreun inlocuitor.

Stover a spus ca 2.000 de militari din a doua brigada, din nord-estul Bagdadului, fac de asemenea parte din procesul de retragere, dupa o desfasurare de 15 luni.

“Planurile sunt flexibile. Intentia armatei americane nu este sa cedeze vreo parte a orasului, pentru care militarii nostri au platit un pret atat de mare”, a spus Stover.

Petraeus si secretarul apararii, Robert Gates, au declarat ca va fi o pauza dupa efectuarea retragerii programate, la jumatatea lui 2008, pentru ca situatia sa fie analizata, ceea ce inseamna ca vor ramane circa 140.000 de militari americani in Irak.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Minunea nu s-a produs! Este oficial, FC Bihor Oradea nu va juca barajul de promovare în Superligă cu Farul Constanța!
    Când termini un campionat pe locul 4, după ce pe precedentul l-ai încheiat pe 14, ar trebuie să fie doar motive de bucurie. La FC Bihor Oradea satisfacția performanței sportive este umbrită de detaliul administrativ care blochează accesul echipei antrenate de Erik Lincar la barajul de promovare în prima ligă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    SURSE: Incertitudine pentru Drumul Expres Oradea – Arad: CNAIR contestă transferul proiectului
    Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Performanță pentru un elev din Bihor: Premiul I la etapa națională a concursului „Adolf Haimovici”
    Un elev al Liceul Teoretic „Gabriel Țepelea” Borod a obținut Premiul I la etapa națională a Concursului Național de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, competiție desfășurată la Iași în perioada 15-17 mai.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” vor să tranșeze marți semifinala cu Dinamo. CSM CSU Raiffeisen conduce cu 2-1 la general
    Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    13 inculpați – unii vânători și paznici de vânătoare, trimiși în judecată pentru braconaj pe un fond cinegetic din Tinca
    Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi șoferi din Oradea, prinși cu aproape 180 km/h pe drumurile din Bihor
    În perioada 15 -17 mai, polițiștii au desfășurat o nouă campanie de tip razie pe șoselele din Bihor, în cadrul căreia au fost legitimate peste 1.800 de persoane. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X