Deja mai mulţi producători de medicamente au retras voluntar de pe piaţă mai multe pastile destinate copiilor. Medicamentele care tratează simptomele răcelii şi tusei nu s-au dovedit nici sigure, nici eficace în cazul copiilor cu vârste sub doi ani.
Medicii americani au constatat că efectele secundare pot fi foarte grave. După administrarea acestor medicamente, au fost copii care au suferit convulsii, creşteri rapide ale ritmului cardiac şi pierderi de cunoştinţă. În România, aceste medicamente se dau pe bază de prescripţie medicală, însă sunt şi cazuri în care mamele decid singure ce să administreze copiilor.
Cel mai bine pentru copil, este ca părintele să se sfătuiască cu medicul de familie, dar şi cu medicul specialist, pentru că orice medicament are indicatii, dar si contraindicatii. Dacă pentru copiii sub doi ani, medicii spun că nu e bine să primească deloc aceste medicamente, ei cer precauţii maxime chiar şi pentru cei mai mari. Sfatul medicului este cel mai important, iar citirea etichetei este obligatorie.
Antitusivele pot provoca moartea copiilor mici
Reactualizat la:
Autorităţile americane recomandă medicilor şi părinţilor să nu administreze copiilor mai mici de doi ani medicamente împotriva răcelii şi tusei.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Circulația rutieră va fi închisă temporar pe segmentul de drum dintre Ștrandul cu Valuri din stațiunea Băile 1 Mai și Inelul Metropolitan, în perioada 19 mai, ora 08:00 – 22 mai, ora 20:00.
FC Bihor
Când termini un campionat pe locul 4, după ce pe precedentul l-ai încheiat pe 14, ar trebuie să fie doar motive de bucurie. La FC Bihor Oradea satisfacția performanței sportive este umbrită de detaliul administrativ care blochează accesul echipei antrenate de Erik Lincar la barajul de promovare în prima ligă.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un elev al Liceul Teoretic „Gabriel Țepelea” Borod a obținut Premiul I la etapa națională a Concursului Național de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, competiție desfășurată la Iași în perioada 15-17 mai.
Bihon CSM Oradea
Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.
Citiți principiile noastre de moderare aici!