BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Armata SUA se va retrage din Irak

Armata SUA se va retrage din Irak

la 28 March 2007 05:18
28 March 2007 05:18
<p>SUA - Senatul american a adoptat, pentru prima dată, un document care prevede un calendar pentru retragerea trupelor din Irak. Clauza este inclusă în proiectul de buget pentru anul 2007 destinat finanţării războaielor din Irak şi Afganistan.</p>
Scris de IM:REALITATEA.TV - <p>SUA - Senatul american a adoptat, pentru prima dată, un document care prevede un calendar pentru retragerea trupelor din Irak. Clauza este inclusă în proiectul de buget pentru anul 2007 destinat finanţării războaielor din Irak şi Afganistan.</p>

Trimite articolul

X

Suma alocată de Congres se ridică la peste 120 de miliarde de dolari.

Senatul a respins, cu 50 de voturi împotrivă şi 48 de voturi pentru, amendamentul Partidului Republican, care viza excluderea din proiectul de lege a paragrafului referitor la calendarul retragerii trupelor din Irak. Camera Reprezentanţilor a adoptat, săptămâna trecută, propria sa versiune de buget, care prevede un calendar al retragerii uşor diferit faţă de cel propus de Senat.

Varianta susţinută de camera superioară cere ca primele unităţi să revină în Statele Unite peste patru luni, iar retragerea să se încheie la 31 martie 2008. Cele două texte trebuie să fie armonizate înainte ca o versiune comună să îi fie prezentată preşedintelui George W. Bush spre aprobare.

Liderul de la Casa Albă a precizat că va face uz de dreptul său de veto, în cazul în care documentul va conţine referiri la o eventuală retragere a trupelor din Irak. Dezbaterea asupra bugetului alocat armatei americane pentru războaiele din Irak şi Afganistan va avea loc până la sfârşitul săptămânii. Varianta definitivă va fi adoptată la începutul lunii aprilie.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Turismul din Bihor pierde teren: mai puțini turiști și sejururi tot mai scurte în martie 2026
    Martie a adus un recul pentru turismul bihorean, cu mai puțini vizitatori și o scădere semnificativă a numărului de înnoptări față de anul trecut.

    România

    România, împărțită de moțiunea PSD–AUR: aproape jumătate dintre români o consideră inutilă
    Potrivit celui mai recent sondaj realizat de INSCOP Research, aproape jumătate dintre români consideră că moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva Guvernului Bolojan a fost un demers politic inutil, care riscă să agraveze situația din țară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se caută director pentru CAS Bihor. Candidații își pot depune dosarele până la începutul lunii iunie
    Cei care doresc funcția de director general al Casei de Asigurări de Sănătate Bihor își pot depune dosarul până pe 4 iunie.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 20 mai, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 20 mai.

    BIHON Sport local

    Cine îi va lua locul lui Cristian Achim pe banca CSM CSU Raiffeisen Oradea? „Avem opt variante de posibili viitori antrenori”
    Președintele Clubului Sportiv Municipal Oradea, Șerban Sere, oferă explicații despre speculațiile privind succesorul lui Cristian Achim pe banca tehnică a echipei de baschet.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șeful stației hidrologice de la Ineu a decedat la doar 56 de ani. Comunitatea este în doliu
    Comunitatea din județul Bihor este în doliu după dispariția bruscă a lui Ioan Marin Sidea, șeful Stației Hidrologice Ineu din cadrul ABA Crișuri Oradea, care a încetat din viață la sfârșitul săptămânii trecute.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X