BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Canada recunoaste independenta Kosovo

Canada recunoaste independenta Kosovo

la 19 March 2008 07:07
19 March 2008 07:07
<p>Canada a recunoscut marti independenta Kosovo, a anuntat ministrul de externe Maxime Bernier (foto), subliniind ca nu este vorba de un precedent aplicabil in Quebec, relateaza AFP.</p>
Scris de IM:ONLINE - <p>Canada a recunoscut marti independenta Kosovo, a anuntat ministrul de externe Maxime Bernier (foto), subliniind ca nu este vorba de un precedent aplicabil in Quebec, relateaza AFP.</p>

Trimite articolul

X

“Am recunoscut Kosovo ca stat independent”, a declarat ministrul, subliniind ca este vorba de un caz “unic”, care nu poate fi folosit ca “precedent”. “Nu poate fi comparat cu provincia Quebec”, a spus el.

Canada nu isi facuse publica, pana in prezent, pozitia cu privire la independenta Kosovo. Analistii apreciau ca Ottawa, care se confrunta cu propriul separatism in provincia francofona Quebec, ezita in fata acestei situatii, care ar putea fi interpretata drept un precedent.

Ambasadorul Serbiei la Ottawa, Dusan Batakovici, care anuntase anterior intentia Canadei, a fost rechemat la Belgrad si urmeaza sa paraseasca tara pana la sfarsitul saptamanii, a precizat ambasada.

“Kosovo este un caz unic, asa cum dovedeste istoria sa recenta, marcata de razboi si epurare etnica, rolul jucat ulterior de ONU si NATO in administratia si securitatea teritoriului”, a declarat Bernier.

“Asa cum arata clar si declaratia Parlamentului din Kosovo, circumstantele deosebite care au dus la independenta teritoriului fac ca acesta sa nu fie in niciun caz un precedent”, a adaugat el.

Douazeci si sapte de tari, dintre care 16 din Uniunea Europeana si Statele Unite au recunoscut deja Kosovo. Canada era ultima tara din G7 care nu recunoscuse Kosovo.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Minunea nu s-a produs! Este oficial, FC Bihor Oradea nu va juca barajul de promovare în Superligă cu Farul Constanța!
    Când termini un campionat pe locul 4, după ce pe precedentul l-ai încheiat pe 14, ar trebuie să fie doar motive de bucurie. La FC Bihor Oradea satisfacția performanței sportive este umbrită de detaliul administrativ care blochează accesul echipei antrenate de Erik Lincar la barajul de promovare în prima ligă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    SURSE: Incertitudine pentru Drumul Expres Oradea – Arad: CNAIR contestă transferul proiectului
    Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Performanță pentru un elev din Bihor: Premiul I la etapa națională a concursului „Adolf Haimovici”
    Un elev al Liceul Teoretic „Gabriel Țepelea” Borod a obținut Premiul I la etapa națională a Concursului Național de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, competiție desfășurată la Iași în perioada 15-17 mai.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” vor să tranșeze marți semifinala cu Dinamo. CSM CSU Raiffeisen conduce cu 2-1 la general
    Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    13 inculpați – unii vânători și paznici de vânătoare, trimiși în judecată pentru braconaj pe un fond cinegetic din Tinca
    Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi șoferi din Oradea, prinși cu aproape 180 km/h pe drumurile din Bihor
    În perioada 15 -17 mai, polițiștii au desfășurat o nouă campanie de tip razie pe șoselele din Bihor, în cadrul căreia au fost legitimate peste 1.800 de persoane. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X