BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Cel putin un uragan va lovi anul acesta Statele Unite

Cel putin un uragan va lovi anul acesta Statele Unite

la 10 April 2008 07:41
10 April 2008 07:41
<p>Sezonul producerii de uragane, in nordul Atlanticului, a inceput, anunta oamenii de stiinta de la Universitatea din Colorado. Vor exista 15 furtuni tropicale si opt uragane (dintre care jumatate din ele vor avea un impact major), sustin ei intr-un raport facut public si preluat de agentia Xinhua. </p>
Scris de IM:ONLINE - <p>Sezonul producerii de uragane, in nordul Atlanticului, a inceput, anunta oamenii de stiinta de la Universitatea din Colorado. Vor exista 15 furtuni tropicale si opt uragane (dintre care jumatate din ele vor avea un impact major), sustin ei intr-un raport facut public si preluat de agentia Xinhua. </p>

Trimite articolul

X

Cercetatorii, cu o experienta de 25 de ani in domeniu, cred ca exista sanse mari ca cel putin unul dintre aceste uragane sa loveasca Statele Unite. “Temperatura in Atlantic a crescut in ultimii ani, lucru pe care trebuie sa il tinem sub observatie”, a spus un membru al echipei, Phil Klotzbach.

Media istorica pentru sezonul de uragane este de 9,6 furtuni tropicale, dintre care 5,9 devin uragane, iar 2,3 sunt furtuni cu un impact major. “Daca ne bazam pe ultimele concluzii ale cercetarilor, se poate observa ca probabilitatea producerii unui mare uragan (care sa aduca dupa sine alunecari de teren in lungul coastei Statelor Unite) este de 69%. In ultimul secol, media a fost de 52 %”, a mai spus Kotzbach.

“Anul acesta vom avea un sezon plin de uragane, dar mai slab decat cel din 2004 sau 2005”, a adaugat el. Anul trecut, in Atlantic s-au produs 15 furtuni tropicale, iar sase dintre ele s-au transformat in uragane.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă COMUNA SÂNMARTIN

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 20 august, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 20 august.

    Angajari BIHON

    Jurnal Bihorean si Bihari Naplo angajează distribuitori de presă

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă COMUNA SÂNMARTIN

    FC Bihor

    FOTO/VIDEO
    Victorie de marcă pentru FC Bihor! Echipa orădeană a câștigat meciul cu Farul și s-a calificat în grupele Cupei României
    FC Bihor a început meciul cu curaj și a obținut două lovituri de colț după o pătrundere impetuoasă a lui Orban (min 2).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Lucrările din Parcul 1 Decembrie, pe ultima sută de metri. Primăria Oradea va aplica penalizări pentru zonele neterminate
    După cum se prezintă situația în teren, lucrările de reabilitare și modernizare a Parcului 1 Decembrie din Oradea nu au mari șanse să fie finalizate integral până în 31 august, ultimul termen acordat după prelungiri succesive.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X