Chiar daca Finlanda este unul dintre cei mai mari producători de hartie din lume, J.K. Rowling a cerut ca tipografia sa importe hartie mai “verde” pentru a imprima cel de-al saptelea si ultimul volum din serie, “Harry Potter si talismanele mortii”.
“Hartia finlandeza are certificat, dar nu FSC. Variantele in limba finlandeza ale volumelor anterioare au fost tiparite in Finlanda pe hartie reciclabila. Cererea este mai stringenta de aceasta data”, a declarat pentru AFP Sinikka Partanen, purtatoare de cuvant la Tammi, care a confirmat informatia.
FSC (Forest Stewardship Council) este un certificat ecologic care garanteaza ca fabricarea unui produs din lemn se face in concordanta cu dezvoltarea durabila a padurilor.
“Oferta de produse FSC în Finlanda este foarte limitata. Folosim mai ales certificatul PEFC (Programul pentru recunoasterea sistemelor de certificare forestiera), dar suntem tentati sa avansam la FSC”, a declarat Antti Otsamo, reprezentantul Federatiei finlandeze a industriei forestiere.
J.K. Rowling cere finlandezilor tipărirea ultimului volum din Harry Potter pe hârtie ecologică
Reactualizat la:
Autoarea seriei Harry Potter, J.K. Rowling, s-a opus tipăririi ultimului volum din serie în Finlanda pe hârtia locală, pentru ca aceasta nu are certificat ecologic de tip FSC, potrivit editorului său finlandez, Tammi, anunţă AFP.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Circulația rutieră va fi închisă temporar pe segmentul de drum dintre Ștrandul cu Valuri din stațiunea Băile 1 Mai și Inelul Metropolitan, în perioada 19 mai, ora 08:00 – 22 mai, ora 20:00.
FC Bihor
Când termini un campionat pe locul 4, după ce pe precedentul l-ai încheiat pe 14, ar trebuie să fie doar motive de bucurie. La FC Bihor Oradea satisfacția performanței sportive este umbrită de detaliul administrativ care blochează accesul echipei antrenate de Erik Lincar la barajul de promovare în prima ligă.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un elev al Liceul Teoretic „Gabriel Țepelea” Borod a obținut Premiul I la etapa națională a Concursului Național de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, competiție desfășurată la Iași în perioada 15-17 mai.
Bihon CSM Oradea
Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.
Citiți principiile noastre de moderare aici!