In mai multe ocazii, Japonia s-a aratat interesata de promovarea cooperarii cu Mexicul in problemele schimbarilor climatice si energetice, a mentionat ministerul Mediului si Resurselor Naturale din Mexic.
Juan Rafael Elvira Quesada, secretar de stat in ministerul Mediului, considera ca propunerea japoneza subliniaza strategia globala de reducere a emisiilor de gaze cu efect de sera pana in 2050. Propunerea include si un plan pe termen lung al dezvoltarii inovatiilor tehnologice si trecerea la economii fara carbon.
Cool Earth 50 le cere principalilor poluatori sa participe la un cadru de lucru post Kyoto care sa ia in calcul particularitatile fiecarea tari si care sa faca viabila protectia mediului in raport cu dezvoltarea economica si securitatea energetica.
“Jumatatile de masura, neimplicarea si ignorarea sunt inacceptabile. Trebuie sa ne adunam si sa imbuntatim acest scenariu”, a declarat Elvira Quesada. El a mentionat si interesul Mexicului pentru o cooperare tehnica apropiata cu Japonia.
Japonia caută susţinerea Mexicului
<p>Guvernul japonez a cerut Mexicului să sprijine "Cool Earth 50", o intiţiativă prin care încearcă să extindă Protocolul de la Kyoto dincolo de 2012, informează Earth Times. </p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consilierii locali orădeni au aprobat mai multe modificări în rețeaua școlară pentru anul școlar 2026–2027. Modificările vizează schimbarea sediilor pentru două unități de învățământ particulare și schimbarea denumirii altor trei instituții de învățământ.
FC Bihor
FC Bihor Oradea întâlnește în premieră echipa CSL Ștefănești, nou promovată în Liga 2.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din 27 august, rectificarea bugetului local pentru anul 2026. Modificările vizează bugetul local, instituțiile subordonate, programele de întreținere a spațiilor verzi, gospodărire și salubritate, precum și mai multe obiective de investiții.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din luna august, regulamentele de organizare și funcționare ale Comisiei locale de avizare integrată a documentațiilor de amenajare a teritoriului și de urbanism din Zona Metropolitană Oradea și Comisiei Locale De Acord Unic - Oradea.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consilierii locali din Oradea au aprobat, în ședința ordinară din luna august, modificarea programului de investiții, dotări și surse de finanțare și rectificarea bugetului de venituri și cheltuieli pe anul 2026 al societății Oradea Transport Local SA.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consilierii locali orădeni au aprobat regulamentul de organizare și funcționare al Parcului de Specializare Inteligentă 2 Oradea, precum și documentația necesară concesionării parcelelor disponibile în cadrul acestuia.
Citiți principiile noastre de moderare aici!