În Cuba, unde autorităţile efectuează de obicei evacuări în masă ale populaţiei înainte de furtuni tropicale şi uragane, nu au fost semnalate victime sau pagube materiale. Ernesto a provocat ploi torenţiale în zone din estul Cubei, dar intensitatea vântului s-a diminuat pe parcursul traversării teritoriului ţării.
Responsabili de la Centrul Naţional pentru Uragane din Statele Unite, cu baza la Miami, au anunţat că se aşteaptă ca Ernesto să ajungă în Golf, poate ca un uragan de categorie 1, posibil categoria 2.
Ploaia tropicală se îndreaptă spre Florida
<p>După ce a lovit Haiti şi Cuba, furtuna tropicală Ernesto înaintează acum spre Florida. Potrivit prognozei meteorologice se aşteaptă ca fenomenul să devină uragan şi să lovească zona de ţărm. În Haiti, o persoană şi-a pierdut viaţa din cauza ploilor torenţiale.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
România
Odată cu intensificarea controalelor desfășurate de autorități, persoanele care organizează picnicuri sau grătare în zone neamenajate riscă amenzi consistente, de până la 5.000 de lei, potrivit informațiilor publicate de Avocat.net.
Cultură
Volumul, apărut anul acesta la Editura Junimea din Iași, va fi prezentat de poetul Lucian Scurtu.
Cultură
Evenimentul, cu un profil unic în regiune, este un festival de dans și multiart, care reunește diferite forme ale artei dansului.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primarul comunei bihorene Buduslău, István Kócza, a fost prins în flagrant delict, în cadrul unei anchete a Parchetului European (EPPO), în timp ce primea 150.000 de lei, parte a unei mite totale de 200.000 de lei pe care ar fi cerut-o pentru a asigura buna desfășurare a unui contract pentru îmbunătățirea infrastructurii rutiere agricole, finanțat cu fonduri europene.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma, a anunțat un progres semnificativ pe primele două sectoare ale magistralei feroviare Cluj–Oradea.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a anunțat finalizarea cercetărilor și trimiterea dosarului spre judecare în cazul a doi cetățeni moldoveni, tată și fiu, cu domiciliul în Oradea, acuzați de înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, respectiv complicitate la această infracțiune.
Citiți principiile noastre de moderare aici!